fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Mazury - dzień głosowania w konkursie na siedem cudów świata

Głos na Mazury można było oddać np. przez Internet. Wystarczyło wejść na stronę MazuryCudNatury.pl.
Fotorzepa, Jerzy Gumowski Jerzy Gumowski
Na Mazury będą dziś głosować m.in. posłowie i uczniowie. Kraina tysiąca jezior jest na ostatniej prostej do zdobycia tytułu jednego z cudów świata
15 września ogłosiliśmy światowym dniem głosowania na Mazury – mówi Rafał Szmytke z Polskiej Organizacji Turystycznej. – Tylko od nas zależy, czy zwyciężą.
Kraina mazurskich jezior w lipcu 2009 r. dostała się do finału światowego konkursu o tytuł jednego z siedmiu cudów świata organizowanego przez fundację New7Wonders.
Rywalizuje z 27 miejscami, m.in. Amazonką, Wielkim Kanionem w Kolorado, włoskim Wezuwiuszem, afrykańskim szczytem Kilimandżaro czy wodospadami Iguazú na pograniczu Argentyny i Brazylii. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 11 listopada.
W plebiscycie było przeszło 400 kandydatur z ponad 200 krajów, m.in. Puszcza Białowieska zgłoszona wspólnie przez Polskę i Białoruś. Odpadła jednak z rywalizacji.
– Szanse na zwycięstwo Mazur są duże. W poprzednim etapie głosowania wygrały w kategorii „krajobrazy i formacje polodowcowe" – mówi Szmytke. – Liczymy także na głosy Polonii.
POT zachęcała do głosowania na Mazury także obywateli innych państw, m.in. Słoweńców, Włochów czy Japończyków. Ambasadorem kampanii jest znany podróżnik Jacek Pałkiewicz, a starania Mazur wsparli politycy – prezydent Bronisław Komorowski, były prezydent Lech Wałęsa czy prezes NBP Marek Belka.
Do głosowania zachęcają kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc, koszykarz Marcin Gortat czy aktorka Małgorzata Kożuchowska. A artyści pochodzący z Mazur, m.in. Ryszard Rynkowski, Janusz Panasewicz i Norbi, nagrali specjalną piosenkę promującą mazurską kandydaturę.
Czemu warto się starać o tytuł jednego z siedmiu cudów świata? – To doskonała promocja, takie miejsca są chętniej odwiedzane przez turystów – mówi Katarzyna Sobierajska z Ministerstwa Sportu i Turystyki.
– Mazury będą windą, która wypromuje Polskę – uważa z kolei Jan Korsak, prezes Polskiej Izby Turystyki.
Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas przekonuje, że takiej natury jak na Mazurach długo można by szukać na świecie.
– Mówi się, że to kraina tysiąca jezior, ale my ich mamy 2,5 tys. Czekają na odkrycie przez turystów. Tych z zagranicy trzeba przekonać także do tego, że na Mazurach są ludzie otwarci na przybyszów, potrafią nakarmić i zabawić – mówi Protas.
I choć się cieszy, że Mazury zaszły tak daleko, to mobilizuje do udziału w kolejnym głosowaniu: – Każdy sportowiec wie, że najważniejszy jest finał.
Na Mazury będą dziś głosować dzieci w szkołach i  przedszkolach w całej Polsce oraz posłowie w Sejmie.
Warszawiacy będą mogli oddać głos na placu Teatralnym, gdzie stanie specjalny samochód. Potem ruszy on do innych polskich miast.
Głos można oddać przez Internet. Wystarczy wejść na stronę MazuryCudNatury.pl, która przekieruje do formularza głosowania. Ten, kto ma kilka skrzynek e-mailowych, może zagłosować kilka razy. Jest też możliwość oddania głosu esemesem. Pod numer 7155 trzeba wysłać wiadomość o treści „Mazury" (koszt 1,23 zł z VAT).
– Można ich wysłać dowolną liczbę – informuje „Rz" biuro kampanii Mazury Cud Natury.
Nie wiadomo, który z kandydatów prowadzi w tej chwili. Wyniki są utajnione, aż do finału.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA