fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Jazz w rockowym stylu

Rzeczpospolita
Mówi się o nich trio dekady. Ale my muzykę szwedzkiego zespołu e.s.t. (skrót od Esbjörn Svensson Trio) poznaliśmy niedawno, a w każdym razie dużo później niż europejscy słuchacze
Europa miała lepszy dostęp do zdobywających nagrody płyt e.s.t. („Good Morning Susie Soho”, „Winter in Venice”, „From Gagarin’s Point of View”, „Strange Place For Snow” czy „Seven Days of Falling”). Po wydaniu tej ostatniej muzycy odbyli intensywną trasę, w czasie której oklaskiwało ich ponad 100 tysięcy widzów. Ukoronowaniem kariery pianisty zespołu Esbjörna Svenssona była prestiżowa nagroda Europejskiego Muzyka Roku.
W Polsce formacja ta wystąpi już czwarty raz. Każdy koncert zbiera entuzjastyczne recenzje i powiększa grono wiernych fanów zespołu. Szokuje rockowa ekspresja jazzowych improwizacji Svenssona, przesterowane dźwięki kontrabasu Dana Berglunda, intensywna gra perkusisty Magnusa Öströma. – Największą moją inspiracją jest Chopin, ale również Bach i Bartók. Wśród jazzmanów inspiruje mnie Brad Mehldau, a z kręgu rocka grupa Radiohead – powiedział „Rz” Svensson. Jego dopracowane w najdrobniejszych szczegółach kompozycje charakteryzuje chwytliwa melodyka i otwarta forma.Początki tria sięgają roku 1990, kiedy Svensson spotkał Öströma i zaczął doskonalić umiejętności gry w trio z różnymi basistami. Kiedy dołączył do nich Berglung, grupa nagrała krążek „When Everyone Has Gone”, który ukazał się tylko w Szwecji. Późniejsze wydawała już niemiecka wytwórnia ACT i sprzedawała na całym świecie. Na sukces muzycy zapracowali, koncertując w klubach – najpierw w Szwecji, potem w Niemczech i w kolejnych krajach Europy. W Polsce e.s.t. promuje nowy, koncertowy album „Live in Hamburg”.
Fabryka Trzciny, ul. Otwocka 14, tel. 022 818 60 39, 17-18.11, godz. 20
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA