fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pożyczki z nadwyżki finansowej

Marcin Chomiuk, doradca podatkowy w spółce PricewaterhouseCoopers
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Czy udzielanie pożyczek jest opodatkowane VAT czy PCC? Odpowiada Marcin Chomiuk, doradca podatkowy w spółce PricewaterhouseCoopers
Produkujemy i sprzedajemy towary. Mamy z tego tytułu duże nadwyżki pieniężne. Udzielamy z nich pożyczek innym firmom. Czy tę uboczną działalność powinniśmy opodatkować VAT? Czy podlega ona podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC)? Urząd skarbowy twierdzi, że udzielenie pożyczki poza systemem bankowym nie jest usługą w rozumieniu przepisów o VAT. Czy słusznie?Pożyczka jest usługą finansową objętą ustawą o VAT. Nie podlega zatem drugiemu obciążeniu na rzecz fiskusa, jakim jest PCC. Byłoby tak tylko wtedy, gdyby usługi finansowe w ogóle nie podlegały VAT.Co się tyczy twierdzeń urzędu skarbowego, nie mają one żadnego uzasadnienia prawnego. Zgodnie z ustawą o VAT podatnikiem jest każdy, kto prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów tej ustawy, bez względu na jej cel i rezultat. Dodatkowo, w art. 15, ustawa precyzuje, że działalnością gospodarczą jest wszelka działalność producentów, handlowców, usługodawc...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA