fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Gągor nie będzie Szefem Komitetu Wojskowego NATO

google
Szefem Komitetu Wojskowego NATO został włoski admirał Giampaolo di Paola - nieoficjalne poinformowały źródła w kwaterze głównej NATO.
W pierwszej turze tajnego głosowania Paola zyskał poparcie 13 krajów, a gen. Franciszek Gągor - 12. W drugiej turze zaprzestano liczenia po 14. głosie oddanym za admirałem Di Paola. Według źródeł, o zwycięstwie włoskiego admirała zadecydowało poparcie udzielone przez Stany Zjednoczone.
Jednym z trzech kandydatów na to stanowisko - obok Włocha i hiszpańskiego generała - był szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Franciszek Gągor. Paola zastąpi na najwyższym stanowisku "mundurowym" w NATO kanadyjskiego generała Raymonda Henault. Przekazanie funkcji planowane jest na maj przyszłego roku.
Wyboru dokonali przedstawiciele 26 państw sojuszu atlantyckiego. Przegraliśmy, ale się nie obrażamy - powiedział polski ambasador przy NATO Bogusław Winid po wyborach nowego szefa Komitetu Wojskowego NATO. "Jest mi smutno, ale oczywiście nie obrażamy się. Było zaszczytem promować pana generała Gągora. Niestety przegraliśmy, ale możemy schodzić z boiska z podniesioną głową. Czasem nawet jak się rozegra bardzo dobry mecz, to się przegra. To urok głosowania. Robiliśmy wszystko, żeby te wybory zakończyły się dobrze" - powiedział ambasador kilka minut po tajnym głosowaniu. Starałem się zrobić wszystko, co mogłem - powiedział szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Franciszek Gągor po przegranej z włoskim admirałem Giampaolo Di Paola. "Po to się startuje, żeby wygrać. Cieszę się z tego poparcia, które jako przedstawiciel Wojska Polskiego uzyskałem, i myślę, że bazując na tym poparciu, Polska może wnieść jeszcze większy wkład w wysiłek Sojuszu" - powiedział Gągor. Toczące się w kraju spory wokół wojska, szczególnie naszego zaangażowania na misjach zagranicznych, mogły przyczynić się do wyboru na nowego szefa Komitetu Wojskowego NATO Włocha, a nie Polaka - ocenił szef MON Aleksander Szczygło. "Umniejszanie znaczenia polskiej polityki bezpieczeństwa na pewno nie wpływa pozytywnie na to, by traktować Polskę jako kraj, z którym należy się liczyć" - mówił szef MON. Nie chcieli naszego generała
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA