fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Praca, zdrowie i podatki - wyzwania dla nowego rządu

Rzeczpospolita
Tylko co dziesiąty Polak uważa, że Donald Tusk i jego ministrowie powinni się zająć przede wszystkim walką z korupcją – wynika z najnowszego sondażu "Rzeczpospolitej". Najmniej ważna jest zmiana konstytucji
Donald Tusk skompletował już swój rząd i zapowiedział, że pierwsze posiedzenie Rady Ministrów odbędzie się bezpośrednio po zaprzysiężeniu, w najbliższy piątek.
„Rzeczpospolita” zapytała wczoraj Polaków, co powinno być głównym zadaniem nowego gabinetu. Na pierwszym miejscu znalazło się tworzenie miejsc pracy – jest to najważniejsza sprawa dla co trzeciego ankietowanego. Liczymy też (jedna czwarta badanych), że nowa władza zdecydowanie poprawi poziom opieki zdrowotnej. Koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego nie musi się natomiast szczególnie martwić kontrowersyjnym podatkiem liniowym – sprawa obniżenia podatków dochodowych znalazła się w naszym sondażu dopiero na trzecim miejscu.
Trudno się dziwić, że Polacy oczekują od nowego rządu działań, które poprawią ich sytuację bytową. Platforma Obywatelska wygrała przecież wybory między innymi dzięki sloganowi „Polska zasługuje na gospodarczy cud”. Tylko 9 proc. pytanych chce, by najważniejszym zadaniem gabinetu Tuska stała się walka z korupcją, choć ustępujący premier apelował do swojego następcy o priorytetowe potraktowanie tej sprawy. Jednocześnie co 13. badany uważa, że nowy szef rządu – zgodnie z obietnicą złożoną podczas kampanii wyborczej na Wyspach Brytyjskich – powinien stworzyć warunki do powrotu Polakom, którzy wyjechali za granicę do pracy. Czym nowa władza nie musi się w pierwszej kolejności zajmować? Zmianą konstytucji i nowelizacją ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Marek Migalski - politolog Polacy nie oczekują cudu, lecz normalności. I wyraźnie na to wskazują w sondażu „Rzeczpospolitej”. Walka z bezrobociem i lepsza opieka zdrowotna to stałe postulaty obywateli zgłaszane pod adresem każdego nowego gabinetu. I najwyraźniej niezrealizowane, skoro każdy kolejny rząd przegrywał wybory. Rzecz w tym, że im bardziej niesprecyzowane są obietnice, tym większe są oczekiwania obywateli. Zupełnie nowym zjawiskiem społecznym jest natomiast nadzieja, że rząd będzie tworzył zachęty do powrotu dla ludzi, którzy wyjechali za granicę w poszukiwaniu pracy. PO udało się przekonać obywateli, że emigracja zarobkowa jest ważnym problemem społecznym wymagającym specjalnych rozwiązań.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA