fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Wiara w języku młodych

527 zagadnień dotyczących wiary katolickiej w formie pytań i odpowiedzi, opisanych nowoczesnym językiem – ukazał się "Youcat", młodzieżowy katechizm Kościoła katolickiego
"Musicie wiedzieć, w co wierzycie. Musicie pojmować Waszą wiarę jak informatyk zna system operacyjny komputera" – napisał we wstępie do katechizmu dla młodzieży papież Benedykt XVI.
"Youcat", którego nazwa pochodzi od niemieckiego Jugendkatechismus, oparty jest na katechizmie Kościoła katolickiego wydanym przed 19 laty.
– Rośnie nowe pokolenie posługujące się innym językiem, często skrótami. Konieczne było przełożenie katechizmu, który jest podsumowaniem Soboru Watykańskiego II na język młodych – tłumaczył podczas oficjalnej prezentacji polskiej wersji "Youcat" bp Stanisław Budzik.
I podawał przykłady języka, w jakim napisany jest katechizm. – Liturgia porównywana jest do randki. To tylko próbki języka katechizmu dla młodych – mówił bp Budzik.
"Youcat" porusza wszystkie zagadnienia katechizmu z[Soft Return] 1992 r. Napisany jest na zasadzie pytań i odpowiedzi. Na marginesach oprócz ilustracji znajdują się krótkie definicje pojęć, cytaty z Pisma Świętego związane z danym zagadnieniem, sentencje świętych, komentarze nauczycieli Kościoła, ale także osób niewierzących. Na końcu jest alfabetyczny indeks ułatwiający odnalezienie hasła.
Katechizm składa się z pięciu części dotyczących wiary, jej znaków i celebracji, zasad życia oraz modlitwy.
"Youcat" jest tłumaczeniem z języka niemieckiego.
– To tam kilka lat temu pojawiło się pytanie, jak trafić do młodego człowieka, a jednocześnie zachować imprimatur Kościoła – opowiadał ks. Tomasz Lubaś z wydawnictwa Edycja św. Pawła, które przygotowało polską wersję książki. – I wtedy zebrało się ok. 50 młodych ludzi i wspólnie z duchownymi opracowali młodzieżowy katechizm.
Został już przetłumaczony na 21 języków. Polską edycję wydano w 20 tys. egzemplarzy. Dostępna jest w księgarniach. Będzie też rozdawana na Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie.
Twórcy polskiego "Youcat" planują stworzenie wersji elektronicznej w Internecie i uruchomienie tam zakładki z możliwością zadawania dodatkowych pytań.
– Internet to najlepsza droga dotarcia do młodego człowieka. A z "Youcat" warto dotrzeć, bo już mamy sygnały, że wciąga jak kryminał – mówił abp Józef Michalik.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA