fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Medyk udzieli pomocy, ale nie na etacie

ROL
Lekarz medycyny pracy nie może mieć angażu pracowniczego, ale nie ma przeszkód, by sprawował doraźną opiekę nad pracownikami zakładu pracy chronionej. Tak twierdzi resort pracy
W tekście Medyk na etacie nie zbada pracownikazastanawialiśmy się, czy lekarz medycyny pracy może mieć angaż pracowniczy i czy w ramach swojej profesji może zapewnić niepełnosprawnym doraźną opiekę medyczną.
Analizując przepisy, wyciągnęliśmy wniosek, że umowa o pracę jest wykluczona, bo odwołując się do jednostki medycyny pracy i podmiotu, który podpisuje z nią umowę, ustawa posługuje się zwrotami zleceniobiorca, zleceniodawca.
To sugeruje z kolei, że mamy do czynienia z umową-zleceniem a fakt, że lekarz prowadzący indywidualną praktykę lekarską jest przedsiębiorcą, przesądza dodatkowo, że zadań z zakresu medycyny pracy nie może pełnić na etacie.
W grę wchodzi tylko umowa cywilnoprawna zawierana między przedsiębiorcami (chodzi o umowę o współpracę, do której stosuje się przepisy o zleceniu). Tego samego zdania jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Resort potwierdził także nasze przypuszczenia co do tego, że lekarz medycyny pracy może sprawować doraźną opiekę nad pracownikami zakładu pracy chronionej. Od rodzaju współpracy ważniejsza jest bowiem realna możliwość udzielenia szybkiej i skutecznej pomocy poszkodowanemu pracownikowi.
Zobacz więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA