fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Mandaty w stolicy zostały rozdane

Żeby zostać posłem Platformy w stolicy, wystarczyło zdobyć 2 – 3 tysiące głosów. W PiS poprzeczka była tylko nieznacznie wyżej – na poziomie 3 tysięcy. Powód? 90 proc. głosów oddanych na partie zebrali liderzy: Donald Tusk i Jarosław Kaczyński
Przewaga między PO a PiS w stolicy malała wczoraj w miarę liczenia głosów. Ostatecznie różnica między partiami wyniosła 24 proc. Poparcie 52 proc. wyborców w stolicy daje Platformie 11 mandatów. PiS z wynikiem 28 proc. może liczyć na sześć, LiD na dwa.
Platforma jeszcze rano miała nadzieję, że głosy z zagranicy przechylą szalę na jej stronę tak, że zyska 12 mandatów. – Zrealizowaliśmy plan, bo udało nam się skompletować drużynę piłkarską z warszawskich kandydatów. Ale byłoby miło mieć dwunastkę, czyli jeszcze zawodnika rezerwowego – mówił Andrzej Halicki, który utrzymał się w gronie posłów PO. Ostatecznie – gdy późnym wieczorem otrzymaliśmy nieoficjalne wyniki z PKW – ten jeden mandat pozostał przy PiS.
O miejsca w Sejmie spokojni już są wszyscy dotychczasowi posłowie z PO. Tusk zdobył ponad 530 tys. głosów, co oznacza, że wybrało go 90 proc. osób, które głosowały na całą listę PO.– Chodziło nam o to, by nasz szef wygrał z Kaczyńskim, dlatego zaprosiliśmy go na warszawskie listy. Cel został osiągnięty. Teraz trzeba jak najlepiej wykorzystać ten sukces dla Polski i dla Warszawy – mówi szefowa warszawskiej Platformy Małgorzata Kidawa-Błońska, która uzyskała drugi wynik w PO.
Ze stołecznego samorządu do Sejmu odejdą na pewno radny miasta Krzysztof Tyszkiewicz (w czasie kampanii bardzo widoczny na Bemowie), radna Pragi-Północ Alicja Dąbrowska (oplakatowała niemal całą Pragę i Targówek) i radny Woli Michał Szczerba (w swojej dzielnicy był drugi, za Tuskiem). O 11. mandat PO rywalizowali Tadeusz Ross i Marcin Hoffman (obaj dziś w Radzie Warszawy). Wygrał ten pierwszy.
Nie są to jedyne osoby, które po wygranej PO wiążą przyszłość z polityką krajową. Do pracy w administracji rządowej przymierza się były szef rady miasta Lech Jaworski (posłem nie został) i wiceprezydent Warszawy Jerzy Miller (były szef NFZ). Według politycznych spekulacji miałby objąć stanowisko ministra zdrowia.Wśród kandydatów PiS nie było spektakularnych wzlotów. Spośród dotychczasowych posłów z Sejmem pożegna się Bartłomiej Szrajber (725 głosów) i Małgorzata Gosiewska (1775). Przegranym jest też młody radny Michał Dworczyk (doradca premiera ds. Polonii), choć zdobył 2671 głosów. Do Sejmu nie wejdą też, choć dostali po kilka tysięcy głosów, liderzy innych list, np. pisarka Manuela Gretkowska z Partii Kobiet (9696 głosów) i kandydat PSL, twórca komunikatora Gadu-Gadu Łukasz Foltyn (ponad 8 tys. głosów).O dużym rozczarowaniu może mówić też dwoje polityków z LiD: Katarzyna Piekarska (9,5 tys. głosów) i Piotr Gadzinowski (blisko 11 tys.). Do Sejmu nie wrócą, bo LiD wziął tylko dwa mandaty – najmniej w historii warszawskich wyborów lewicy.
W okręgu podwarszawskim najwięcej głosów zdobył Bronisław Komorowski – 139 tys. Wygrał pojedynek z marszałkiem Sejmu Ludwikiem Dornem (PiS) – 81 tys. głosów. PO z okręgu wprowadzi do Sejmu pięciu posłów, PiS – czterech i po jednym LiD (Marka Balickiego) i PSL (Janusza Piechocińskiego). Senatorami spod Warszawy zostaną Łukasz Abgarowicz z PO (223 tys.) i Piotr Andrzejewski z PiS (156 tys.). Wielkim przegranym jest wojewoda mazowiecki Jacek Sasin (PiS), który dostał o 14 tys. głosów mniej od Andrzejewskiego.
Parlamentarzysta od 1991 roku. Wcześniej działacz NSZZ „S”. Założyciel KLD, potem PO. Teraz jej szef. Historyk z wykształcenia, mieszkaniec Gdańska.
Szefowa Platformy w Warszawie, posłanka na Sejm minionej kadencji. Karierę polityczną zaczęła w poprzedniej radzie miasta. Z zawodu filmowiec.
Radna miasta i posłanka minionej kadencji Sejmu. Pracownik naukowy UW. Twórca młodzieżowego ruchu wolontariackiego Świat na Tak.
Piłkarz, były reprezentant Polski. W minionej kadencji poseł na Sejm. Stworzył uczniowski klub sportowy w Konstancinie, gra w nim 120 chłopców.
Inżynier środowiska, absolwentka Politechniki Warszawskiej. Zaczynała karierę w Radzie Warszawy, w minionej kadencji była posłanką Platformy.
Prawnik, historyk, dziennikarz i działacz polonijny. Wydawca „Wiadomości Katowickich”. Do Sejmu wszedł rok temu za Hannę Gronkiewicz-Waltz.
Współwłaściciel firmy PR, lobbysta, współpracuje z deweloperami. Reklamował się hasłem „Warszawiak w 100%”, z nakazu PO musiał je zakleić.
Najmłodszy poseł ze stolicy, 27 lat. Był radnym Be- mowa, od roku w radzie miasta. Ma firmę konsultingową. Prezes oddz. Towarzystwa Przyjaciół Lasu.
Lekarz, drugą kadencję radna Pragi-Północ, przewodnicząca rady dzielnicy. Przyczyniła się do powstania na Pradze zarządu komisarycznego.
Aktor, satyryk, pamiętny „Zulu Gula” z programu TV, senior wśród warszawskich kandydatów na posłów (67 lat). Od roku radny Warszawy.
Działacz Towarzystwa Przyjaciół Woli, od trzech kadencji radny dzielnicy. Bronił klubu sportowego Olimpia przed zabudową. Z wykształcenia politolog.
Premier, prawnik, prezes PiS, twórca PC. W kampanii postawił sobie za cel znokautowanie Tuska i pobicie rekordu 170 tys. głosów sprzed dwóch lat.
Żona byłego lidera PO Jana Rokity. Działała w SKL i PO, teraz doradca prezydenta RP ds. kobiet. Szefuje Europejskiej Unii Kobiet. Zna sześć języków.
Wiceminister gospodarki. Karierę zaczynał jako radny Śródmieścia z AWS, od dwóch kadencji poseł. Zanim zajął się polityką, był podharcmistrzem ZHR.
Prawnik, dziś wiceszef MSZ, przez dziesięć lat warszawski samorządowiec, związany z PC, AWS i PiS. Karierę poselską rozpoczął dwa lata temu.
Współtwórca i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Były szef Sejmowej Komisji Kultury, a wcześniej szef rady dzielnicy na Mokotowie.
Były red. nacz. „Naszego Dziennika”, prezes Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego. Autor projektu ustawy ustanawiające-go Jezusa Królem Polski.
Ukończył SGPiS, członek PZPR. Wielokrotny minister, marszałek Sejmu. Współtwórca SdPl i LiD, kandydat na prezydenta stolicy w 2006 r.
Prawnik, szef MSWiA w rządzie Marka Belki. To będzie jego trzecia kadencja w Sejmie. Organizator kampanii wyborczej Aleksandra Kwaśniewskiego.
Reżyser blisko 200 spektakli teatralnych. Od 1997 roku dyrektor Teatru Syrena. Senat będzie pierwszym miejscem jej politycznej działalności.
Prawnik, obrońca m.in. działaczy NSZZ „S” i płk. Ryszarda Kuklińskiego. Autor scenariuszy filmowych, np. „Dekalogu”. Od czterech kadencji senator.
Były rektor Szkoły Głównej Handlowej, pracownik naukowy tej uczelni. W tej kadencji senator PO. Twórca rankingów polskich liceów i uczelni.
Z wykształcenia fizyk. Członek KOR, twórca Fundacji Obrony Praw Człowieka. Senatorem jest od sześciu kadencji – to absolutny rekord.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA