fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Tańce Prowincjonalne będą największą atrakcją Sezonu Kultury Rosyjskiej

Wystawa Leonida Tiszkowa w Zamku Ujazdowskim i występ zespołu Tańce Prowincjonalne w warszawskim Studio – to kolejne imprezy Sezonu Kultury Rosyjskiej.
Wizyta Tiszkowa w Polsce jest niezwykłą okazją do spotkania z najlepszą rosyjską plastyką, instalacjami i wideoartem. Prezentacja w Centrum Sztuki Współczesnej potrwa od 9 listopada do 9 grudnia. Zobaczymy m.in. instalację „Solvejga: landszaft mojej pamięci” rozpisaną na wideo, dźwięk, sól i szkło, „Niebiańskich nurków” stworzonych z fotografii zmarłych, a także cykl poświęcony mamie artysty – „Suknie mojej matki” oraz „Moja matka”, wyszydełkowane z jej ubrań.
30 listopada wystąpi w Teatrze Studio teatr Tańce Prowincjonalne. Zasłynął niekonwencjonalnym połączeniem choreografii, plastyki i sztuki dramatycznej. Jego choreografka Tatiana Baganowa jest obecnie najbardziej znanym rosyjskim twórcą tańca współczesnego. Potwierdziły to liczne nagrody na międzynarodowych konkursach i festiwalach, zdobywana trzykrotnie rosyjska Złota Maska i cztery trofea na festiwalu w Witebsku. Zespół ma na koncie 20 spektakli, które pokazywał w tak prestiżowych miejscach, jak Kennedy Center w Waszyngtonie, Dancens Hus w Sztokholmie, The Place w Londynie, Auditorium w Rzymie. Z zespołem współpracowali m.in. Kristin Brunel, Anouk van Dijk i Joachim Schlömer. „Nazwa trupy brzmi wyzywająco, jeśli ma się na uwadze, że Baganowa jest choreografem klasy światowej. Właściwie, gdzie jest stolica, a gdzie prowincja w rosyjskim tańcu, określiła ona: stolica jest tam, gdzie pracuje Baganowa” – napisała Julia Jakowlewa, jedna z najbardziej wpływowych recenzentek rosyjskich.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA