Bezpłatna pomoc prawna

Maria Tomułowicz Prawnikiem Pro Bono 2010

Laureatki konkursu Prawnik Pro Bono 2010 (od lewej): Wiesława Borczyk, Maria Tomułowicz i Franciszka Pniewska.
Fotorzepa, Darek Golik
Mec. Maria Tomułowicz z Olsztyna została Prawnikiem Pro Bono 2010
– Konkurs Prawnika Pro Bono ma uwrażliwiać i pokazać, że w pracy prawnika są ważne nie tylko wyniki, ale i uwrażliwienie na drugiego człowieka – tak mówił prof. Paweł Wiliński, członek zarządu Fundacji Uniwersyteckich Poradni prawnych, podczas wczorajszej uroczystości wręczenia nagrody. – To, co możemy dać osobom, które bezinteresownie pomagają, to podziękowanie.
W tym roku, w ósmej edycji konkursu, kapituła nagrody postanowiła przyznać laur zwycięzcy mec. Marii Tomułowicz (zobacz wywiad "Ludzie potrzebują przewodnika po prawie") i wyróżnić trzy panie: Wiesławę Borczyk, Franciszkę Pniewską oraz pośmiertnie Joannę Agacką-Indecką. Dwie pierwsze są radczyniami prawnymi, trzecia była adwokatem (zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem). Franciszka Pniewska jest związana z Koszalinem. W zawodzie przepracowała 28 lat. Udziela porad prawnych w Katolickiej Poradni Rodzinnej. Wspiera też pomocą prawną podopieczne Domu Samotnej Matki oraz Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Po raz czwarty otrzymała wyróżnienie w konkursie Prawnik Pro Bono.
Wiesława Borczyk mieszka w Nowym Sączu. W zawodzie pracuje od 1975 r. Jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Od 2004 r. stowarzyszenie prowadzi działalność edukacyjną dla osób w wieku emerytalnym, upowszechnia m.in. wiedzę o obowiązujących przepisach prawa. Z jej inicjatywy działa od 2009 r. Sądecki Ośrodek Poradnictwa Prawnego i Obywatelskiego dla mieszkańców Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego. Z kolei mec. Joanna Agacka-Indecka, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, była m.in. pomysłodawczynią Dni Bezpłatnych Porad Prawnych, podczas jej prezesury NRA razem z Fundacją Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci walczyła o zmianę przepisów w sprawie standardów i procedur medycznych w opiece paliatywnej. Organizatorem konkursu jest Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych, a „Rzeczpospolita" jego patronem medialnym. Konkurs promuje prawników, którzy nieodpłatnie świadczą pomoc prawną lub wspierają swoją wiedzą różne instytucje i organizacje pozarządowe. Laureata wybiera kapituła konkursu. W jej skład wchodzą wybitni prawnicy, prezesi sądów, szefowie korporacji prawniczych, laureaci poprzednich edycji. Prawnikiem Pro Bono za 2009 r. został Andrzej Kurowski – radca prawny. Czytaj też artykuły: Liderzy rynku usług prawniczych w Polsce - ranking Ludzie potrzebują przewodnika po prawie Zobacz więcej w serwisie: Prawnicy, doradcy i biegli » Prawnik Pro Bono Prawnicy, doradcy i biegli » Adwokaci i radcowie Zobacz największe kancelarie w regionach ZOBACZ RANKING Z WSZYSTKIMI TABELAMI Przeczytaj cały Ranking Kancelarii Prawniczych 2011 Zobacz ranking w obiektywie fotoreportera Zobacz rankingi z lat ubiegłych    
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL