fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Polsko-litewskie ćwiczenia na granicy

Polska i litewska policja przeprowadziły wspólne ćwiczeniami, których głównym tematem był napad z bronią w ręku i ucieczka przez pobliską granicę.
Granice państwowe przestały być przeszkodą w ściganiu przestępców.
Rozszerzanie Unii Europejskiej oraz ścisła współpraca jej członków przynosi wiele nowych rozwiązań i możliwości. Doskonałym przykładem jest pościg transgraniczny, który stał się możliwy dzięki praktycznemu zastosowaniu postanowień art. 41 Konwencji Wykonawczej Schengen.
Dla skuteczności takiego pościgu, oprócz wprowadzonych regulacji prawnych, konieczne są wypracowane i sprawdzone w praktyce zasady współdziałania. Taki efekt można osiągnąć dzięki wspólnym ćwiczeniom policyjnym, - takim jak zakończone w Suwałkach ćwiczenia polsko-litewskie, opatrzone kryptonimem "Wizyta 07".
W ramach ćwiczeń, obserwatorzy sprawdzali, jak w praktyce przebiegną wszystkie elementy pościgu. Starali się też odnaleźć "pięty achillesowe" prowadzonej akcji. Zgłoszony dyżurnemu napad z bronią w ręku po stronie polskiej i podobne zdarzenie po stronie litewskiej powodował kolejne działania. Dodatkowym utrudnieniem było to, że w obydwu zdarzeniach sprawcy zdecydowali się na ucieczkę przez pobliską granicę.
Źródło: KGP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA