fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Słowacki Broadway w Warszawie

Rzeczpospolita
W październiku słowacki teatr Kontra wystawi w warszawski Teatrze Druga Strefa sztukę, która zdobyła nagrodę dla debiutującego teatru na tegorocznym festiwalu Nowego Dramatu w Bratysławie. HOWIE A ROOKIE autorstwa Marka O’Rowe’a wyreżyserowała Polka, Klaudyna Rozhin.
HOWIE A ROOKIE to doskonały przykład na pozytywną globalizację w sztuce. Tekst, reżyseria, obsada i miejsce wystawienia obiecują niebagatelną ucztę zarówno dla konesera teatru, jak i dla wszystkich zainteresowanych żywym teatrem i międzynarodową wymianą myśli.
HOWIE A ROOKIE w reżyserii Klaudyny Rozhin to pierwsze słowackie wystawienie hitu Marka O’Rowe’a. Ten swoisty debiut spotkał się z dużym entuzjazmem publiczności – po zdobyciu prestiżowej nagrody Prekvapienie Novej Dramy dla debiutu teatralnego na Festiwalu Teatralnym w Bratysławie, podbija Bristol, Pragę i ... wreszcie dociera do Warszawy!
Wszystko zaczęło się w styczniu tego roku, gdy nowy teatr niezależny Divadlo Kontra, założony przez dwóch młodych, utalentowanych aktorów z regionu Spiszu – Petera Cizmara i Mikiego Macalę oraz żyjącą w Wielkiej Brytanii polską reżyserkę Klaudynę Rozhin wystawił pierwszą słowackojęzyczną premierę produkcji Marka O’Rowe’a – wielokrotnie nagradzane HOWIE A ROOKIE (Howie the Rookie).
Sztuka została przyjęta z ogromnym entuzjazmem zarówno przez widownię, jak i krytykę, i zjeździła całą Słowację. Właśnie wróciła z międzynarodowego tournee (w tym jako jedyny teatr ze Słowacji na Festiwalu w Edynburgu), by zostać zaproszoną do Teatru Druga Strefa w Warszawie.
Spektakl docenili także sami Słowacy, wręczając teatrowi prestiżową nagrodę Prekvapenie Novej Dramy dla najlepszego debiutu na tegorocznym festiwalu w Bratysławie.
HOWIE A ROOKIE to szaleńcza jazda poprzez obskurne miejsca Dublina, gdzie nie ma różnicy między wrogiem a przyjacielem, a brutalne wydarzenia nabierają mistycznego znaczenia. Bajka o zemście i odkupieniu z materacami rojącymi się robactwem i dwoma rybkami – bojownikami w centrum. Howie Lee zostaje wciągnięty w dziwaczną honorową wojnę przeciwko Rookie Lee. Rookie ma większe problemy, ponieważ jest tkwi po uszy w długach u jednego z podejrzanych typów światka przestępczego. Zaczyna czuć się niepewnie i przeczuwać rychłą śmierć.
Sztuka, która została wystawiona po raz pierwszy w Bush Theatre w Londynie w 1999 roku zdobyła serca publiczności z obu stron Atlantyku, a także między innymi nagrody: Irish Times New Play Award, the George Devine Award, the Rooney Award for Irish Literature i weszła do kanonu dramatu współczesnego
HOWIE A ROOKIE
Autor: Mark O’Rowe
Tłumaczenie: Klaudyna Rozhin i Sylvia Galajda
Reżyseria: Klaudyna Rozhin
Teatr Druga Strefa
więcej informacji i repertuar teatru - www.teatr2strefa.com
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA