Kultura

Most. Każdy mały jest wielki

Beatyfikacja Jana Pawła II już w maju
Fotorzepa, Roman Bosiacki Roman Bosiacki
„Każdy, nawet mały, krzyczy to na cały głos, dzisiaj nie dam rady, jutro mogę być jak most" – śpiewają dzieci z Arki Noego. Piosenka, nagrana z okazji obchodów 6. rocznicy śmierci papieża Polaka, brzmieć będzie w tle wydarzeń rozgrywających się pod hasłem „Most. Każdy mały jest wielki". Do udziału w nich zaprasza warszawiaków Centrum Myśli Jana Pawła II.
Na pl. Piłsudskiego wyrośnie niezwykły most. Jego konstruowaniem zajmie się w piątek dwutysięczna grupa budowniczych z 60 warszawskich szkół i przedszkoli. Każde z dzieci urodziło się w roku śmierci Jana Pawła II.
– To pierwsze pokolenie, które nie miało okazji poznać Karola Wojtyły za jego życia – wyjaśnia istotę przedsięwzięcia rzecznik CM JPII Adam Sinkowski. – Tutaj spotkają swojego rówieśnika, sześcioletniego Lolka, który później został papieżem. Dzieci przyjdą z przygotowanymi przez siebie paczkami. Ich zawartość to m.in. książki o życiu papieża oraz ilustrujące jego pontyfikat rysunki, zdjęcia i nagrania, które mali budowniczy stworzyli, kierując się sugestiami organizatorów wydarzenia. Ułożone w kształcie mostu, staną się metaforą potencjału wielkości, jaką mały człowiek w sobie nosi. Później paczki trafią do szkół i przedszkoli w miejscowościach, które w trakcie swoich pielgrzymek odwiedzał Ojciec Święty.
Na czas projektu na pl. Piłsudskiego rozstawione zostaną namioty. Ich wnętrza zaaranżowane zostały tak, by przypominały wadowickie miejsca, które zapamiętał mały Karol Wojtyła – dom, szkoła, poczta. W każdym na odwiedzających czekają gry, konkursy oraz różne zadania. Ich wykonywanie skłoni maluchy do zastanowienia się nad nauką Jana Pawła II. Pomocna będzie też książka „W każdym z nas są drzwi do nieba", przygotowana przez autorów projektu. – Wszyscy mali warszawiacy mogą się przyłączyć do budowania mostu – zachęca Piotr Dardziński, dyrektor CM JP II. – W sobotę czekają na nich te same atrakcje, gry i zabawy. Ale to jeszcze nie koniec. W niedzielę pojawi się tutaj papieskie muzeum mobilne. – W piątek i sobotę nasi goście dowiedzą się, kim był oraz co do nas mówił Jan Paweł II – dodaje Piotr Dardziński. – Możliwość zetknięcia się z przedmiotami, które należały do papieża, takimi jak sweter czy pióro, wiedzę tę jeszcze pogłębią. Most. Każdy mały jest wielki, pl. Piłsudskiego, Warszawa,  wstęp wolny, piątek (1.04), godz. 9 – 15, sobota (2.04), godz. 10 – 15, niedziela (3.04), godz. 10 – 15  

Co nas czeka

sobota (2.04), godz. 20 – 22 Czuwanie, pl. Piłsudskiego, wstęp wolny Warszawiacy oddadzą hołd papieżowi wieczornym czuwaniem. Treścią wypełnią go m.in. odczytane przez aktorów teksty Jana Pawła II o świętości oraz zapis fragmentów homilii, które głowa Kościoła wygłosiła w trakcie pielgrzymek do Polski. Z telebimu popłyną wspomnienia hierarchów kościelnych, przyjaciół Karola Wojtyły z czasów studenckich, naukowców, dziennikarzy. O godz. 21.37 zabrzmi grany na trąbce utwór „Cisza". W sobotę odbędzie się też kwesta na rzecz fundacji „Żyć z chorobą Parkinsona". niedziela (3.04), godz. 20 – 21 Koncert „Pokolenia JPII", Archikatedra, ul. Świętojańska 8, wstęp wolny W trakcie tegorocznego koncertu usłyszymy oryginalne nagrania fragmentów przemówień Jana Pawła II, wplecione w chóralny repertuar wykonywany przez Chór Centrum Myśli Jana Pawła II. w Internecie www.most.centrumjp2.pl Każde dziecko, które chciałoby zbudować most, może zrobić to także na stronie edukacyjnej projektu. Im więcej osób weźmie w tym udział, tym większy wirtualny most uda się zbudować.    
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL