fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

WIR poleca - muzyka

Raz w sezonie artystycznym w Filharmonii Narodowej symfonie ustępują miejsca operze. W tym tygodniu posłuchamy na jej estradzie muzycznej wersji „Wolnego strzelca”
Koncertowe wersje oper do filharmonicznego programu wprowadził dyrektor Antoni Wit, cieszą się one powodzeniem u publiczności, której nie przeszkadza ani brak dekoracji, ani kostiumów. Bez tych ozdobników można lepiej docenić wartość samej muzyki, pod warunkiem wszakże, że wykonawcy nie zawiodą słuchaczy. W piątek i w sobotę to nie powinno się zdarzyć, główne partie zaśpiewają renomowani artyści niemieccy: Daniel Kirch, Andreas Hörl oraz świetna Christiane Libor. Wspierać ich będzie Joanna Woś, dysponująca najpiękniejszym sopranem koloraturowym w Polsce.
„Wolny strzelec” Carla Marii von Webera uważany jest za pierwszą niemiecką operę narodową. Po prapremierze w 1821 roku najpopularniejsze jej melodie nuciła berlińska ulica, a całe dzieło rozpoczęło triumfalny marsz po Europie. Ta romantyczna opowieść o ludzkich ułomnościach łączy dwa światy: wiejsko-sielski i fantastyczny. Weber po mistrzowsku oddał odmienny charakter scen dziejących się w gospodzie i w diabelskiej jaskini. Dla jednych sięgnął po proste ludowe melodie, w drugich zastosował nowatorskie w jego czasach barwy orkiestry. Jacek Marczyński krytyk muzyczny WIR
Filharmonia Narodowa, ul. Jasna 5, tel. 022 551 71 30, 19.10, godz. 19.30, 20.10, godz. 18
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA