fbTrack

Teatr

Havlova zagra w sztuce Havla

Światowa premiera najnowszej sztuki Václava Havla "Odejście" nie odbędzie się w Teatrze Narodowym w Pradze, lecz na scenie miejskiego Divadla na Vinohradech - macierzystego teatru Dagmar Havlovej
Václav Havel odstąpił od umowy z Teatrem Narodowym, gdy dyrektor artystyczny pierwszej sceny w Czechach nie zaakceptował jego warunków, aby główną rolę zagrała małżonka. Były prezydent Czech, pisząc sztukę, myślał o niej jako o odtwórczyni postaci Ireny, przyjaciółki kanclerza Riergera, który opuszcza swoje wysokie stanowisko. - Národni Divadlo stawia na własny zespół aktorski i nie chce występów gościnnych gwiazd w stylu pani Havlovej czy hollywoodzkiego aktora Jana Tříski -brzmiała oficjalnawersja dyrekcji.
Divadlo na Vinohradech prowadzone przez znanego aktora Martina Stropnickiego, byłego ambasadora Czech w Rzymie, takich obiekcji nie ma. Dagmar Havlova grała już tam gościnnie w roku ubiegłym w "Chwilach prawdy" amerykańskiego autora Israela Horovitza. Ten powrót na rodzimą scenę po ośmiu latach przerwy znanej aktorki mającej w dorobku ponad 250 ról filmowych, telewizyjnych i teatralnych publiczność przyjęła owacyjnie. Światowa premiera "Odejścia" w reżyserii Davida Radoka (czeski reżyser pracujący w Szwecji) z Dagmar Havlovą w głównej roli odbędzie się na przełomie maja i czerwca. Rozmowy z Janem Tříską, który ma zagrać rolę kanclerza, są nadal prowadzone.
Kolejne czeskie premiery "Odejścia" zaplanowane są w teatrach w Czeskich Budziejowicach i w Hradec Kralove. W planach jest też inscenizacja pod koniec 2008 roku w Słowackim Teatrze Narodowym w Bratysławie. Sztuką Havla interesują się sceny zagraniczne, a znani bohemiści już ją tłumaczą na światowe języki (angielski, niemiecki, włoski); szykowany jest także przekład polski. Utwór chcą wystawiać również teatry m.in. w Wielkiej Brytanii, w Norwegii, Szwecji, Finlandii, Estonii. Václav Havel jest autorem ponad dziesięciu sztuk wystawianych na różnych scenach świata. "Odejście" napisał w tym roku podczas kilkumiesięcznego pobytu w Stanach Zjednoczonych.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL