fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Najwięksi handlarze broni

Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak
Iwona Trusewicz
Rynek broni rośnie coraz szybciej. W ciągu ostatnich czterech lat zyskał 24 proc. Najwięcej kupują Indie, a sprzedają USA i Rosja
Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) opublikował w poniedziałek raport na temat światowego rynku broni w latach 2006-2010.
W tym okresie rynek powiększył się o 24 proc. w porównaniu z okresem 2001-2005. Największym kupującym jest region Azji i Oceanii (41 proc.), Europa (21 proc.) i Bliski Wschód (17 proc.).
Indie strąciły Chiny z pozycji lidera zakupów z 9 proc. udziałem w rynku. ChRL i Korea Płd. mają po 6 proc. a Pakistan 5 proc. Po nich Grecja (4 proc.), która kupuje najwięcej broni w Europie.
Zbroją się także: Singapur (4 proc.) ZEA (4 proc.) Algieria, Australia i USA (po 3 proc.)
- Indyjski import różnych rodzajów broni związanym jest m.in. z rywalizacją na tym polu z Chinami i Pakistanem oraz z chęcią zapewnienia sobie bezpieczeństwa. W indyjskich planach na najbliższe lata są jeszcze większe zakupy. A to niepokoi, bowiem ogromne ilości broni idą do regionu, który nie jest spokojny; w którym kraje gotowe są jeden drugiemu przegryźć gardło — pisze obrazowo Simon Wezeman jeden z autorów raportu.
Ponad 82 proc. broni Indie zakupują u drugiego na świecie eksportera (po USA) czyli w Rosji. Obecnie na rozstrzygnięcia czeka rządowy przetarg na 126 myśliwców odrzutowych. Będzie to największy od 15 lat zakup samolotów wojskowych na świecie.
W przetargu uczestniczą: rosyjska Zjednoczona Korporacja Lotnicza, francuskie EADS i Dassault Aviation oraz amerykańskie Boeing i Lockheed.
USA mają 30 proc. udział w światowym eksporcie broni. Rosja — 23 proc., Niemcy — 11 proc,. a Francja — 7 proc.
Zarówno USA jak i Rosja najwięcej sprzedają do Azji i Oceanii (odpowiednio 44 proc. i 67 proc.). Największym klientem amerykańskiej zbrojeniówki jest Korea, Austrialia i kraje arabskie, a rosyjskiej — Indie, Chiny i Algieria.
Krajem, który najbardziej zwiększył zakupy broni w ostatnim czteroleciu był Pakistan (o 128 proc.).
- W Europie największym importerem konwencjonalnej broni pozostaje Grecja; ale Wielka Brytania i Polska także są wśród 20 największych kupujących broń na świecie — piszą autorzy raportu.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA