fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polak za granicą

Trzy miesiące w Portugalii bez formalności

Od 1 maja 2006 r. Polacy, którzy chcą pracować w Portugalii, nie muszą mieć pozwolenia na pracę. A jest tam duże zapotrzebowanie na naszych budowlańców, mechaników, lekarzy. Jednak najłatwiej znaleźć zatrudnienie przy zbiorze owoców i warzyw oraz w gastronomii i hotelarstwie
W Portugalii nie jest też wymagane pozwolenie na pobyt. W efekcie osoby, które planują zostać w tym państwie nie dłużej niż trzy miesiące, nie muszą dopełniać żadnych formalności. Gdy pobyt ma być dłuższy, należy złożyć wniosek o wydanie karty pobytu obywatela UE w Urzędzie ds. Cudzoziemców i Granic. Niezbędne jest też uzyskanie w Wydziale Finansowym numeru NIF – odpowiednika naszego NIP. Umowa o pracę może być zawarta z osobą pełnoletnią, a tylko wyjątkowo z taką, która ukończyła 16 lat i zakończyła obowiązkową edukację. Powinna mieć formę pisemną i zawierać takie informacje, jak: dane pracownika i pracodawcy, ich adresy, stanowisko zatrudnionego, czas trwania umowy (datę rozpoczęcia i zakończenia), wysokość wynagrodzenia, warunki urlopowe.
Płaca minimalna w Portugalii to niecałe 440 euro. W praktyce wysokość zarobków jest bardzo zróżnicowana i zależy od wykonywanej pracy. Wynagrodzenie wypłacane jest raz lub dwa razy w tygodniu albo raz w miesiącu, w zależności od ustaleń pracownika z pracodawcą. Przed świętami Bożego Narodzenia wszyscy pracownicy otrzymują trzynastą pensję.Tygodniowy czas pracy wynosi 40 godzin, a w jednym dniu nie może przekroczyć 12 godzin. Kobiety w ciąży oraz mające dzieci poniżej roku życia mają zakaz pracy w godzinach nadliczbowych. W ciągu dnia obowiązuje sjesta, która trwa od godz. 12 do 14. Dniem ustawowo wolnym od pracy jest niedziela.
Urlop wypoczynkowy w Portugalii to 22 dni rocznie, w tym dziesięć dni nieprzerwanego odpoczynku. Urlop macierzyński wynosi 120 dni. Są też urlopy okolicznościowe: na ślub, pogrzeb krewnego, z powodu choroby bliskiej osoby. Do tego dochodzi 12 dni świątecznych, ustawowo wolnych od pracy.
Płacony w Portugalii podatek dochodowy od osób fizycznych jest progresywny. Jego stawki zależą od osiągniętych dochodów i wynoszą od 10,5 proc. do 42 proc. Kwota wolna od podatku to ponad 4,5 tys. euro. Pracodawca ma obowiązek obliczania od pensji swoich pracowników miesięcznych zaliczek na poczet PIT i odprowadzania ich do budżetu.
Dla Polaków istotną rolę odgrywa polsko-portugalska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z 9 maja 1995 r. (DzU z 1998 r. nr 48, poz. 304). Przewiduje ona tzw. metodę wyłączenia z progresją, co oznacza, że osoby osiągające dochody w Portugalii nie muszą już rozliczać ich w Polsce.
Składka na ubezpieczenie społeczne opłacana jest przez portugalskiego pracodawcę i wynosi 23,75 proc. pensji brutto. Do tego każdy zatrudniony dopłaca 11 proc. Ubezpieczenie zdrowotne trzeba wykupić samemu.
Więcej informacji można uzyskać np. pod adresami: www.emb-polonia.pt, www.studentnews.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA