fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Szwajcar powtórzy każdy ruch Bońka z meczu sprzed ćwierć wieku

SPINKA
Performer Massimo Furlan samotnie odtworzy na Stadionie Dziesięciolecia mecz Polska – Belgia. Wcieli się w rolę Zbigniewa Bońka, gwiazdy piłkarskiego spotkania
Na trybunach Stadionu Dziesięciolecia znów rozgorzeją emocje. Za sprawą niedzielnego performance’u szwajcarskiego artysty odżyje wspomnienie jednego z najlepszych meczów naszej reprezentacji z mistrzostw świata w piłce nożnej w Hiszpanii w 1982 r. Podczas pamiętnego spotkania Polska pokonała Belgię aż 3:0.
Wszystkie bramki zdobył wówczas piłkarz Widzewa Łódź Zbigniew Boniek. To właśnie w tego zawodnika wcieli się Massimo Furlan. Artysta, znany już z podobnych samotnych występów we Włoszech czy Francji, pieczołowicie odtworzy każdy ruch piłkarza.
– To było jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń sportowych w historii naszej piłki nożnej – wspomina Joanna Warsza z Fundacji Laury Palmer organizującej z Fundacją Bęc Zmiana niecodzienny spektakl. – To też czas końca sportowej świetności Stadionu Dziesięciolecia, na którym niedługo później rozegrano ostatni mecz.
Występ, przewidziany dla 500 gości, będzie można oglądać ze specjalnie na tę okazję skonstruowanych trybun, bo o ile murawa stadionu jest w dobrym stanie, o tyle miejsc do siedzenia brakuje.
Zbiorową halucynację – tak spotkanie żartobliwie określa Warsza – spotęguje komentarz słynnego komentatora sportowego Tomasza Zimocha. Będzie on transmitowany w Radiu Kampus (97,1 FM).
Akcja „Boniek!” to pierwsza odsłona projektu mającego wskrzesić zarówno sportowe, jak i handlowe tradycje umierającego stadionu.
– Stworzymy miejski serial o transformacji tego obiektu, która działa się na naszych oczach – mówi Warsza. Nowe „odcinki” będą wychodzić co miesiąc. Listopadowy ma mieć charakter spaceru, podczas którego można będzie spotkać występującego tu niegdyś Steviego Wondera czy też Stanisława Królaka, zwycięzcę Wyścigu Pokoju.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA