fbTrack

Społeczeństwo

Rasistowskie kosmetyki

Wybielające kremy dla Hindusów
AFP
Każdy zna historię Michaela Jacksona, który źle czuł się we własnej skórze i postanowił ją rozjaśnić, wywołując oburzenie wielu ciemnoskórych mieszkańców USA.
Podobna fala oburzenia przetoczyła się przez Indie. Hinduski aktor Shahrukh Khan - jedna z największych gwiazd indyjskiej fabryki snów, Bollywoodu - wystąpił w 40-sekundowym spocie reklamującym kosmetyki wybielające skórę.
W reklamówce hinduski nastolatek o ciemnej karnacji nie ma powodzenia u dziewczyn i czuje się niepewny w gronie przyjaciół. Khan przychodzi z pomocą nieszczęsnemu nastolatkowi, podając mu z uśmiechem krem "Fair and Handsome" (Jasny i Przystojny). Następnie pojawia się napis "po kilku tygodniach" i za nastolatkiem z jaśniejszą cerą idącym ulicą oglądają się dziewczyny i wołają: "Hej, przystojniaku!". Cudowny krem - w wersji dla kobiet i mężczyzn - pojawił się na półkach sklepów w południowo-wschodniej Azji oraz w Wielkiej Brytanii. Eksperci szacują wartość rynku kosmetyków wybielających na ok. 100 mln funtów.
Obrońcy praw człowieka protestują, że reklama wzmacnia rasistowskie uprzedzenia - mówi bowiem, że aby coś w życiu osiągnąć, musisz być jasny. Natomiast dystrybutor kremu tłumaczy, że kosmetyk odpowiada tylko na zapotrzebowania rynku.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL