Działalność po mężu

Trzeba kontynuować amortyzację w razie zmiany działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego z małżonków na wykonywaną samodzielnie przez drugiego.
[b]Przejęłam firmę po mężu, który przeszedł na rentę. W działalności tej wykorzystywany był samochód osobowy, kupiony dwa lata temu przez męża. Czy mogę go amortyzować w swojej działalności? [/b]- pyta czytelniczka DF.[b]Tak.[/b] Pod warunkiem że auto wchodzi do wspólnego majątku małżonków (nie podpisali oni intercyzy). Czytelniczka powinna przyjąć wartość początkową tego auta w wysokości określonej w ewidencji męża oraz kontynuować rozpoczętą przez niego amortyzację. Do swoich kosztów może więc zaliczyć w formie odpisów tylko tę część wartości auta, która do tej pory nie została zamortyzowana przez męża. Tak wynika z art. 22 g ust. 12 pkt 5 updof, który nakazuje kontynuować amortyzację w razie zmiany działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego z małżonków na wykonywaną samodzielnie przez drugiego.
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL