fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Będzie definicja budownictwa społecznego

Mimo politycznego zamieszania w Sejmie nie powinno być problemów z przyjęciem ustawy wprowadzającej definicję budownictwa społecznego -uważa wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska.
Wczoraj Zyta Gilowska spotkała się z marszałkiem Sejmu Ludwikiem Dornem. Wśród pilnych ustaw, które powinny zostać uchwalone przed ewentualnymi przyspieszonymi wyborami, wymieniła nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawę o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (druk sejmowy nr 1928). Wprowadza on definicję budownictwa społecznego.
-Ta ustawa musi być uchwalona. Komisja nie powinna długo debatować, bo to jest korzystne dla obywateli -zapewniła dziennikarzy wicepremier Gilowska.
Wpisanie do ustawy o VAT definicji budownictwa społecznego ma zapobiec podwyżce stawki tego podatku na mieszkania i domy mieszkalne zobowiązujących do końca tego roku 7 proc. do 22 proc., co nastąpiłoby od 1 stycznia 2008 r., gdyby Sejm nie uchwalił stosownej zmiany.
Przypomnijmy, że projekt nowelizacji ustawy o VAT wpłynął do Sejmu 4 lipca 2007 r., a 10 lipca odbyło się jego pierwsze czytanie. Sejm zdecydował się skierować ten projekt do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych oraz Infrastruktury.
Zaproponowana przez rząd definicja budownictwa społecznego pozwala utrzymać 7-proc. stawkę VAT na sprzedaż i budowę mieszkań także po 31 grudnia 2007 r.
Definicją objęte zostały domy jednorodzinne o powierzchni użytkowej do 220 mkw. oraz mieszkania o powierzchni do 120 mkw. Taka sama stawka ma obowiązywać dla noclegowni, domów dla bezdomnych i remontów ww. budynków. Preferencją nie zostałyby objęte garaże, miejsca postojowe, baseny, sauny, siłownie czy solaria. Stawka podstawowa VAT byłaby stosowana jedynie do części powierzchni budynku, która przekracza wspomniane 220 lub 120 mkw.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA