Trener i wykładowca mogą zapłacić podatek od środków z unijnej pomocy

Czy wynagrodzenia osób prowadzących szkolenia współfinansowane przez UE w ramach programów pomocowych na lata 2007 - 2013 będą korzystały ze zwolnienia podatkowego? Niestety, nie ma co do tego pewności
Przypomnijmy, że w kontrowersyjnej urzędowej interpretacji z 30 sierpnia 2006 r. (DD6-82138/06/DZ/412) minister finansów uznał, iż pomoc, jaką otrzymują beneficjenci realizujący projekty współfinansowane z funduszy strukturalnych, pochodzi ze "środków pożyczonych z budżetu państwa na prefinansowanie realizowanych programów i projektów pomocowych". Stąd pomoc ta nie korzysta ze zwolnień z podatku dochodowego przewidzianych dla środków bezzwrotnej pomocy UE. Również w części finansowanej z budżetu państwa otrzymane środki nie są wolne od podatku, ponieważ nie są dotacją w rozumieniu ustawy z 30 czerwca2005 r. o finansach publicznych (DzU nr 249, poz. 2104 ze zm., w ówczesnym brzmieniu).Choć stanowisko MF poddawano krytyce jako restrykcyjne i oderwane od intencji ustawodawcy, praktyka administracji skarbowej poszła jego śladem.Istotną zmianę wprowadziła nowelizacja ustawy o finansach publicznych. Jej art. 106 ust. 2 pkt 3a (obowiązujący od 29 grudnia 2006 r.) d...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL