Koszty pozwu o odszkodowanie wrzucamy w koszt podatkowe

Wystąpiłem do sądu z powództwem przeciwko kontrahentowi o zapłatę odszkodowania (wyrównanie szkody plus odsetki) w związku z niewywiązaniem się z umowy. Czy koszty związane z dochodzonym roszczeniem (opłata sądowa, ekspertyzy i opinie biegłych, koszty obsługi prawnej) mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu? Jeśli tak, to w którym momencie?
Tak. I to bez względu na to, czy czytelnik wywalczy przed sądem odszkodowanie, czy przegra proces. Kosztami uzyskania przychodów - zgodnie z definicją zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23.Jak wyjaśniła Izba Skarbowa w Opolu w piśmie z 21 marca 2007 r. (PDI/42700005/07/KMA): "Ponoszone przez dochodzącego swoich praw poszkodowanego koszty procesu, takie jak wpis, opłata kancelaryjna czy koszty reprezentacji, jak również inne związane z jego prowadzeniem, tj. koszty biegłych czy obsługi prawnej, mają na celu ochronę interesów prawnych podatnika i zmierzają do uzyskania należnego - według jego oceny - zadośćuczynienia. Są to więc niewątpliwie koszty związane z prowadzoną przez podatnika działalnością, będące konsekwencją jego funkcjonowania jako podmiotu gospodarczego, kt...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL