Przedpłaty nie zaliczysz do kosztów podatkowych

- W maju wpłaciliśmy pierwszą część należności za towar, który chcemy importować (na podstawie faktury VAT pro forma na kwotę 10 tys. dolarów amerykańskich).
Towar ma przyjść w sierpniu. Dopłata reszty ma nastąpić w sierpniu, przed odbiorem towaru. Jak rozliczyć podatkowo tę zaliczkę w wysokości 6 tys. dolarów.? Czy faktura VAT pro forma ma jakiś wpływ na majowe zakupy (VAT, CIT)? - pyta czytelnik DF.Przedsiębiorca, który wpłacił zaliczkę na poczet przyszłych dostaw towarów (świadczenia usług), nie mógł dotąd zaliczać takiego wydatku do podatkowych kosztów firmy. Taki zakaz nie wynikał i nadal nie wynika wprost z art.16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednak organy podatkowe uważały, że sama zapłata zaliczki nie wiąże się z osiągnięciem przychodów. Zatem kwota zaliczki nie stanowi kosztu uzyskania przychodu dla wpłacającego. W piśmie Urzędu Skarbowego w Płocku z 3 grudnia 2004 r. (UPO-415/ PD/321/04/MP) czytamy: "Związek pomiędzy poczynionym wydatkiem a przychodami powstanie dopiero po zrealizowaniu dostawy towaru bądź wykonaniu usługi. (...) Na podstawie obowiązujących przepisów p...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL