fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spółka cywilna ryzykowna dla menedżerów

- W DF z 2 sierpnia br. przeczytałem o tym, że menedżer może płacić podatek liniowy, jeśli działa w ramach spółki jawnej lub komandytowej. Czy dotyczy to również wspólników spółki cywilnej świadczących usługi zarządzania?Nie. Przedsiębiorcą nie jest bowiem spółka cywilna, ale jej wspólnicy. Z nimi więc jest zawarta umowa o zarządzanie. Inaczej jest w wypadku spółki jawnej bądź komandytowej. Te spółki są odrębnymi przedsiębiorcami. Zarządzana firma zawiera więc umowę ze spółką jawną (komandytową), a nie jej wspólnikami.O spółkach menedżerskich pisaliśmy w DF z 23 stycznia i 2 sierpnia br. Przypomnijmy, że samodzielnie działający menedżer nie może płacić podatku liniowego i odliczać faktycznych kosztów świadczenia usług. Tak wynika z art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis mówi wprost - nawet jeśli menedżer prowadzi własną firmę, to i tak nie może dochodów rozliczać jak przedsiębiorca. Co innego, gdy za...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA