Na rozstanie z ciężarną muszą się zgodzić związkowcy

- Czy rozwiązanie stosunku pracy z pracownicą w ciąży z przyczyn przez nią zawinionych (art. 52 §1 k.p.) w każdym wypadku wymaga zgody zakładowej organizacji związkowej? - pyta czytelnik DF.Pracodawca może rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia z pracownicą w ciąży z przyczyn przez nią zawinionych (art. 52 k.p.), jeżeli zgodzi się na to reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa (zoz). Dopuszcza to art. 177 § 1 k.p. Konsekwencją takiej regulacji jest to, że w istocie szczególna ochrona kobiety w ciąży przed tą formą rozwiązania stosunku pracy przezBez zgody związków zawodowych rozstanie z ciężarną pracownicą jest niemożliwe. Niekoniecznie musi być ona członkiem związku. Wystarczy, że poprosi go tylko o ochronę swoich praw pracodawcę zależy od tego, czy jest ona reprezentowana przez związek zawodowy, czy nie.Gdy pracownica jest członkiem związku albo zwróciła się do niego z wnioskiem o wyrażenie zgody na obronę jej praw, a związe...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL