fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polak za granicą

Jak nie do Anglii, to na Zieloną Wyspę

W kolejnym odcinku cyklu o zasadach, na jakich mogą się zatrudniać za granicą Polacy, przedstawiamy Irlandię. Jest to kraj, do którego najchętniej, po Wielkiej Brytanii, wyjeżdżają młodzi Polacy. Jedną z przyczyn są korzystne zasady opodatkowania uzyskiwanych tam dochodów
Podjęcie pracy w Irlandii nie wymaga pozwolenia. Nie trzeba też mieć pozwolenia na pobyt, choć warto się o nie postarać, jeżeli ktoś zamierza pozostać na Zielonej Wyspie dłużej. Wniosek należy złożyć na policji, dołączając do niego dowód osobisty, trzy zdjęcia i zaświadczenie od pracodawcy. Jak najszybciej trzeba się też postarać o numer PPS, niezbędny do rozliczeń z urzędem skarbowym oraz dla celów ubezpieczeniowych. Uzyskuje się go w wydziale spraw społecznych i rodziny właściwym dla miejsca zamieszkania w Irlandii.
Prawo irlandzkie stanowi, że każdy, kto otrzymuje regularną zapłatę, automatycznie posiada umowę o pracę. Nie ma znaczenia, czy została ona sporządzona w formie pisemnej, czy ustnej. Oczywiście, ta pierwsza jest bardziej pożądana i należy się o nią starać. Jeśli pracodawca odmawia, można wnieść skargę do rzecznika praw, ale należy to zrobić w czasie trwania zatrudnienia albo do sześciu miesięcy od jego zakończenia. W umowie o pracę muszą się znaleźć następujące dane: imię i nazwisko pracownika, adres pracodawcy, rodzaj wykonywanej pracy, termin jej rozpoczęcia, długość trwania umowy, szczegóły dotyczące urlopów wypoczynkowych i przerw w godzinach pracy. Umowa może być zawarta na okres próbny i zezwalać na jego przedłużenie. Maksymalny tydzień pracy w Irlandii wynosi 48 godzin. Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do 11 kolejnych godzin odpoczynku po przepracowaniu 24 godzin, a także przerwy w ciągu dnia. Wynoszą one: 15 minut po przepracowaniu więcej niż 4,5 godziny, a 30 minut, gdy praca trwała ponad sześć godzin. Urlop wypoczynkowy wynosi w Irlandii cztery tygodnie, ale indywidualny kontrakt może przewidywać jego wydłużenie. Powinien być wykorzystany wdanym roku, a odroczenie tego terminu wymaga uzgodnień z pracodawcą. Od 1 lipca 2007 roku minimalna płaca za godzinę to 8,65 euro brutto, natomiast minimalne wynagrodzenie miesięczne wynosi 1462 euro. Nasi rodacy najczęściej znajdują zatrudnienie w Irlandii w takich zawodach, jak: malarz, kierowca, ogrodnik, pomocnik budowlany, murarz, recepcjonista, kelner, opiekun dzieci bądź ludzi starszych, pomoc domowa. Spośród tych grup szczególnie poszukiwani są budowlańcy. Ich płaca to około 18 euro za godzinę (robotnik wykwalifikowany) lub około 14 euro za godzinę (robotnik niewykwalifikowany). Każdy, kto osiągnął dochód w Irlandii i pracuje tam ponad 183 dni, staje się w tym państwie podatnikiem. Stawki PIT wynoszą, w zależności od dochodu, 20 albo 42 proc. Płaci się go w formie zaliczek, a następnie rozlicza na koniec roku. Jeśli zarobki są uzyskiwane jedynie w Irlandii, to nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. Dodatkowo każdy pracodawca potrąca pracownikowi 2 proc. składkę zdrowotną. (w kolejnym odcinku - Holandia)
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA