Czy z wpisem trzeba czekać na towar

Jak księgować zakup towarów handlowych?
Zgodnie z zasadami określonymi w updof przy metodzie memoriałowej są kosztem w roku, w którym uzyskaliśmy przychody. Przy uproszczonej - w momencie poniesienia. Ale z rozporządzenia MF wynika, że towary handlowe (oraz materiały podstawowe) wpisujemy do księgi niezwłocznie po ich otrzymaniu (najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży). Nie ma więc tu znaczenia przyjęta przez podatnika metoda księgowania kosztów. Wyjątki od tej zasady określono w § 30 rozporządzenia MF, np. u podatników prowadzących przedsiębiorstwo wielozakładowe oraz prowadzących księgowość na zasadach przewidzianych dla biur rachunkowych (mogą dokonywać wpisów do 20 dnia następnego miesiąca).Tak więc towar staje się kosztem w momencie otrzymania, a jeśli nie uda się go sprzedać do końca roku, rozlicza się go w remanencie końcowym. Wydaje się, że tak powinno być nadal. Chociaż podatnicy prowadzący księgę metodą memoriałową mogą mieć spore wątpliwości. Art. 22 ust. 5 u...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL