Usługi, ceny, zarobki

Prawnicy z kancelarii boją się ograniczenia honorariów

Stawki opłat za usługi prawnicze dla firm nie powinny być regulowane - tak uważa 95 proc. prawników, którym zadano to pytanie w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badania Opinii Ipsos
W ostatnim sondażu WK Index, przeprowadzonym wśród wspólników największych kancelarii, obok pytań o koniunkturę ekonomiczną i na rynku usług prawniczych (wyniki opisaliśmy we wczorajszej "Rz") znalazły się też takie, które dotyczyły innych spraw.
Mowa o propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości, żeby wprowadzić maksymalne stawki opłat za usługi adwokatów i radców prawnych. MS proponuje m.in., aby pisemna opinia prawna kosztowała maksymalnie 2 tys. zł, projekt umowy - 1 tys. zł. Za godzinę pracy prawnik mógłby wziąć najwyżej 30 proc. płacy minimalnej (dziś ok. 280 zł). To znacznie mniej, niż trzeba zapłacić w renomowanej firmie prawniczej obsługującej przedsiębiorstwa. Uczestnicy dyskusji zorganizowanej wczoraj w siedzibie Business Centre Club nie ukrywali zaniepokojenia ministerialnymi pomysłami.
- Nie podoba nam się troska rządu o to, żeby inwestorzy zagraniczni płacili mniej za obsługę prawną- mówiła Jolanta Tropaczyńska z kancelarii Linklaters. Kalkulacje przeprowadzone na podstawie zaproponowanych stawek wskazują, że jej firma będzie przynosiła straty. - Obsługę inwestorów przejmą firmy z Londynu - dodawała. Leszek Koziorowski z firmy Gessel stwierdził, że nawet jeśli ministerialne stawki wejdą w życie, to i tak zostaną uchylone - jako absolutnie niezgodne z konstytucją. ¦ 63 proc. jest za tym, aby sędziowie, prokuratorzy, radcowie, adwokaci i notariusze mogli swobodnie zmieniać profesję prawniczą, niezależnie od praktyki w dotychczasowym zawodzie; 36 proc. jest przeciwko temu. ¦ 56 proc. opowiada się za tym, aby prawnicy prowadzili rejestr umów z klientami; 40 proc. jest przeciw. ¦ 18 proc. uważa, że prawnicy powinni składać oświadczenia majątkowe w urzędzie skarbowym; 75 proc. uważa, że nie powinni. ¦ 3 proc. uważa, że stawki powinny być regulowane nie tylko za usługi prawnicze dla klientów indywidualnych, lecz także dla klientów korporacyjnych; 95 proc. jest temu przeciwnych.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL