fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

73 mld w przyszłym roku dodatkowo do FUS

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Fundusz Ubezpieczeń Społecznych dostanie w przyszłym roku 73 mld zł wsparcia. Z budżetu centralnego będą to dotacja i pożyczka. Płynność zapewniają Fundusz Rezerwy Demograficznej i kredyty komercyjne
W przyszłym roku Fundusz Ubezpieczeń Społecznych poza składkami ubezpieczeniowymi otrzyma dodatkowo z budżetu państwa ok. 73 mld zł. To o kilka miliardów więcej niż w tym roku, bo rząd nie przewiduje spłaty wcześniejszych pożyczek.
Z projektu ustawy budżetowej na 2011 rok wynika, że nie tylko refundacja składek do otwartych funduszy emerytalnych (24 mld zł) jest główną przyczyną dziury w FUS. Pieniędzy ze składek nie wystarcza ani w funduszu emerytalnym, ani rentowym. W tym drugim niedobory wyniosą ok. 18 mld zł, i to pomimo zmniejszenia o jedną trzecią zasiłku pogrzebowego.
Tak ogromne wsparcie potrzebne jest, mimo że FUS nie ma problemów ze ściągalnością składek. Co więcej, w wysokości ściągniętych składek ubezpieczeniowych widać wyraźnie lepszą kondycję gospodarki. – Na koniec listopada mamy o 5,3 proc. więcej wpływów ze składek niż w zeszłym roku – mówi Mirosława Boryczka, wiceprezes ZUS odpowiedzialna za finanse.
Przewiduje, że także w przyszłym roku uda się osiągnąć prawie 6-proc. wzrost składek w porównaniu z tym rokiem. Tak założono w planie finansowym FUS i ustawie budżetowej. Jednak prezes Boryczka przypomina, że stan finansów w FUS jest bardzo wrażliwy na wysokość funduszu wynagrodzeń. – Wysokość składek zależy od liczby osób pracujących oraz wysokości ich zarobków - podkreśla. 
Z projektu ustawy budżetowejwynika, że FUS w przyszłym roku dostanie też 3 mld w formie pożyczki. Dodatkowo wesprą go kolejne 4 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej. Pomimo zapewnienia ok. 68 mld zł dodatkowego wsparcia ZUS (zarządza FUS) podpisał też umowy kredytowe z siedmioma bankami komercyjnymi, dające mu, gdyby zaszła taka potrzeba, dostęp do linii kredytowych w wysokości 5 mld zł. Kredyty te są wynegocjowane na bardzo dobrych warunkach. Banki pobierać będą marże od 0,045 do 0,85 proc. To podobne warunki do tych, które minister finansów oferuje inwestorom kupującym 52-tygodniowe bony skarbowe.
Ekonomiści zwracają uwagę, że dla przejrzystości finansów publicznych lepiej by było, gdyby źródła finansowania zostały precyzyjnie określone. – Powinny być to składki i dotacje, czyli podatki ogólne – uważa Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK.
ZUS dostanie pożyczkę budżetową (oprócz dotacji) po raz trzeci w tej dekadzie. W zeszłym roku było to 5,5 mld zł, w tym ok. 5,4 mld zł, a w przyszłym ma to być 3 mld. Na razie ZUS nie musi oddawać pożyczki za zeszły rok.
Jakub Borowski, ekonomista Invest-Banku, zwraca uwagę, że pożyczki z budżetu dla ZUS nie zwiększają deficytu budżetu, choć tak samo jak dotacje są wliczane do długu publicznego.
A Maciej Bukowski, szef Instytutu Badań Strukturalnych, dodaje: – Zapisanie wszystkich dodatkowych pieniędzy jako spójnej dotacji być może skłoniłoby polityków do działań równoważących budżet FUS.
[ramka][srodtytul]Internet w ZUS[/srodtytul]
Najpóźniej od 2012 r. ubezpieczeni będą mogli przez Internet sprawdzać w ZUS swoje konta i hipotetyczną emeryturę, a właściciele jednoosobowych firm drogą elektroniczną załatwią wszystkie rozliczenia. Plany modernizacji funkcjonowania ZUS przedstawił Zbigniew Derdziuk, prezes instytucji.
W przyszłym roku z nowego portalu internetowego ZUS będzie można pobrać i wysłać elektroniczne wnioski.[/ramka]
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki
[mail=a.fandrejewska@rp.pl]a.fandrejewska@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA