W spółce i samodzielnie

Prowadzę działalność w spółce jawnej i opłacam PIT według skali podatkowej. Planuję wkrótce założyć drugą firmę, samodzielnie. Czy od dochodów uzyskanych z samodzielnej działalności mogę płacić podatek liniowy?
NieNa początku roku czytelnik wybrał jako sposób opodatkowania podatek według skali. Ten wybór dotyczy wszystkich form prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - a więc zarówno prowadzonej w spółce cywilnej, jak i indywidualnej. Tak wynika z art. 9 a ust. 5 updof. Rozpoczęcie samodzielnej działalności nie jest w tym wypadku równoznaczne z rozpoczęciem pozarolniczej działalności gospodarczej, bo dochody z tego źródła czytelnik już uzyskiwał w 2007 r. Przepis mówiący o możliwości wyboru formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego nie ma więc do niego zastosowania.
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL