fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca w samorządzie

Choroba po utracie etatu nie wpływa na staż jubileuszowy

Fotorzepa, Krzysztof Lokaj klok Krzysztof Lokaj
[b]- Regulamin wynagradzania pracowników samorządowych nie wymienia okresów uwzględnianych w stażu, od którego zależy jubileuszówka i dodatek za wieloletnią pracę, odwołując się do przepisów ogólnych. Czy zatem okres pobierania zasiłku chorobowego po zakończeniu zatrudnienia jest zaliczany do tego stażu?[/b]
[b]Nie[/b], ponieważ nie ma do tego podstaw prawnych. O tym, co się wlicza do stażu pracy, od którego zależy nabycie przez pracownika samorządowego nagrody jubileuszowej i dodatku za wieloletnią pracę, przesądza art. 38 ust. 5 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458).
Przepis ten każe uwzględniać:
- wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz
- inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Okres pobierania zasiłku chorobowego po rozwiązaniu stosunku pracy nie mieści się w żadnej z tych grup. Nie jest kwalifikowany jako okres zatrudnienia, bo to już przecież wcześniej ustało.
[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=ACCDA45638CFB1B35E4B0E10EC00BDE4?id=352798]Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512)[/link] też nie zawiera przepisu, który kazałby wliczać go do stażu pracy. Nie ma również żadnej innej regulacji, która by to czyniła.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA