Katastrofa smoleńska

Stowarzyszenie chce międzynarodowego śledztwa

Stowarzyszenie Rodzin Katyń 2010, skupiające część rodzin ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu, zebrało ponad 300 tysięcy podpisów pod petycją w sprawie powołania międzynarodowej komisji do zbadania przyczyn wypadku.
Adresatami petycji są prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna oraz marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Akcja zbierania podpisów rozpoczęła się w lipcu.
Zuzanna Kurtyka, prezes Stowarzyszenia i wdowa po prezesie IPN powiedziała, że listy z poparciem dla idei powołania komisji nadal napływają. Ogromnego poparcia udzieliła Polonia amerykańska i kanadyjska. Podpisy nadal napływają, a ich liczba jest - zdaniem Zuzanny Kurtyki - porażająca i świadczy o tym, że problem jest społeczeństwu polskiemu bardzo bliski i dla większości tego społeczeństwa bardzo ważny. W petycji napisano, że śledztwo w sprawie wyjaśnienia przyczyn katastrofy prowadzone przez organy Federacji Rosyjskiej budzi poważne wątpliwości i zaniepokojenie, co prowadzi do mnożenia różnego rodzaju spekulacji. Podejmowane przez polską prokuraturę wojskową próby skłonienia władz rosyjskich do określonych działań okazały się nieskuteczne. Jaskrawym przykładem jest traktowanie wraku samolotu czy niezrozumiałe trudności z realizacją polskich wniosków prawnych - napisano w petycji.
Źródło: Polskie Radio

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL