fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Polak w finale Konkursu Chopinowskiego

Paweł Wakarecy
Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Paweł Wakarecy, student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, który w ostatni czwartek obchodził 23. urodziny, zagra w ostatnim etapie XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.
Do finału jury dopuściło 10 pianistów. Oprócz Polaka są to Rosjanie: Julianna Awdiejewa, Nikołaj Chozjainow, Miroslaw Kultyszew, Daniłł Trifonow oraz reprezentujący Rosję i Litwę Lukas Geniušas. Ponadto wystąpi dwójka Francuzów: Francois Dumont i Hélene Tysman, a także Ewgenij Bożhanow z Bułgarii i Ingolf Wunder z Austrii.
Ogłoszony w sobotę po południu werdykt nie budzi kontrowersji. Wszystkie indywidualności pianistyczne, a objawiło się ich na tegorocznym konkursie naprawdę sporo, zostały docenione przez jurorów. Pewnym zaskoczeniem może być całkowita nieobecność w finale Amerykanów, ale też cala trójka niewątpliwie ciekawych pianistów (Claire Huangci, Mei-Ting Sun i Andrew Tyson) wypadła w trzecim etapie zdecydowanie słabiej niż w dwóch wcześniejszych.
Finał zapowiada się tym bardziej interesująco, że rywalizować będą między sobą pianiści reprezentujący różne podejście do muzyki do Chopina. Bułgar Ewgenij Bożhanow jest indywidualistą lubiącym eksponować siebie, Austriak Ingolf Wunder to pianista niesłychanie wnikliwie zagłębiający się w nitach. Cała zaś ekipa rosyjska jest bardzo silna i ogromnie zróżnicowana. Wszyscy oni mogą aspirować do czołowych nagród.
W tym doborowym towarzystwie znalazł się też Paweł Wakarecy i jest to niewątpliwie życiowy sukces młodego Polaka. Jury doceniło go niewątpliwie dlatego, że z naszej ekipy jako jedyny starał się znaleźć własny klucz interpretacyjny do muzyki Chopina.
Przesłuchania finałowe rozpoczną się w poniedziałek wieczorem. Wszyscy uczestnicy wykonają jeden z koncertów Chopina z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita. Pierwszego dnia wystąpią Rosjanie Miroslaw Kultyszew, Daniił Trifonow, Paweł Wakarecy i Ewgenij Bożhanow. Końcowy werdykt i nazwiska zwycięzców poznamy w środę późnym wieczorem.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA