fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet i Podatki

Na akcje GPW nie zabraknie chętnych

Bloomberg
Od poniedziałku inwestorzy indywidualni mogą się zapisywać na akcje polskiej giełdy. Drobni gracze, jak i instytucje finansowe zapłacą za nie po 43 zł, czyli cenę maksymalną – oceniają eksperci rynku kapitałowego
Większość z 12 analityków domów maklerskich i zarządzających funduszami, których zapytała „Rz”, sądzi, że inwestorzy nie zapłacą za akcje giełdy mniej niż 43 zł.
To oznacza, że Giełda Papierów Wartościowych jest warta 1,8 mld zł – na tyle wycenia ją też resort skarbu. Tylko jeden z ekspertów twierdzi, że instytucje będą skłonne zapłacić więcej niż 43 zł (cena maksymalna dla inwestorów indywidualnych).
Choć analitycy uważają, że podana przez Ministerstwo Skarbu Państwa cena maksymalna jest wygórowana, to z chętnymi na akcje giełdy nie powinno być najmniejszego problemu. Do rąk inwestorów indywidualnych ma trafić 25 – 30 proc. akcji sprzedawanych w ofercie. –Zainteresowanie ofertą będzie spore. Wciąż wśród inwestorów panuje przeświadczenie, że na publicznych ofertach spółek Skarbu Państwa się nie traci. GPW wyróżnia się pod względem prowadzonej działalności wśród innych spółek notowanych na warszawskim parkiecie. A coś nowego zawsze budzi zainteresowanie inwestorów – ocenia Marcin Materna, szef działu analiz DM Millennium. – Perspektywy dla GPW są optymistyczne. To wzrostowy biznes niemający, moim zdaniem, zbyt wielu rodzajów ryzyka – dodaje Materna.
Analitycy zaznaczają, że akcje giełdy przyciągną uwagę inwestorów także przez zamiar płacenia przez nią dywidendy. Zarząd GPW planuje, że co roku będzie oddawał akcjonariuszom 30 – 50 proc. zysku.
[wyimek]100 akcji mogą maksymalnie kupić inwestorzy indywidualni w ofercie GPW[/wyimek]
Trzech z zapytanych przez nas analityków przewiduje z kolei, że inwestorzy finansowi i detaliczni kupią papiery GPW poniżej ceny maksymalnej. Najniższa wskazywana przez nich możliwa cena dla drobnych graczy to 33 zł. Ta grupa ekspertów twierdzi, że na tle europejskiej konkurencji warszawska giełda została wyceniona dość wysoko. – Ostateczna cena może być niższa od zakomunikowanej w czwartek. Sukces oferty może zależeć od nastrojów na rynkach światowych na kilka dni przed jej zakończeniem – przewiduje Izabela Rokicka z Domu Inwestycyjnego BRE Banku. Jednak eksperci nie oczekują, że w najbliższych tygodniach giełdowa koniunktura się załamie.
Przedstawiciele MSP i giełdy w piątek rozpoczęli prezentację oferty wśród inwestorów instytucjonalnych. Zaczęli od Warszawy, ale we wtorek lecą już za granicę. Mają zamiar odwiedzić trzy kontynenty w poszukiwaniu chętnych na akcje polskiej giełdy. To właśnie te spotkania z inwestorami zadecydują o ostatecznej cenie sprzedaży papierów GPW (poznamy ją 29 października). Z piątkowych informacji agencji Bloomberg wynika, że przedział cenowy w transzy instytucjonalnej wyniesie 36 – 43 zł.
[ramka][srodtytul]Kalendarium oferty[/srodtytul]
[ul][li]15 – 28 października (do godziny 17) – budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych;[/li]
[li]18 – 27 października (do godz. 23.59) – przyjmowanie zapisów od inwestorów indywidualnych;[/li]
[li]ok. 29 października – publikacja ceny sprzedaży, ostatecznej liczby akcji oferowanych w ramach oferty oraz liczby akcji oferowanych poszczególnym grupom inwestorów;[/li]
[li]29 października – 3 listopada – przyjmowanie zapisów od inwestorów instytucjonalnych;[/li]
[li]do 4 listopada – przydział akcji;[/li]
[li]9 listopada – pierwszy dzień notowań akcji GPW na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.[/li][/ul][/ramka]
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=a.szurek@rp.pl]a.szurek@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA