fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Pułapki zastępczego macierzyństwa: duński dokument

AP
Gdy w grę wchodzą uczucia i emocje, nie sposób wszystkiego przewidzieć. Przekonali się o tym bohaterowie duńskiego filmu opowiadającego o perypetiach par, które za wszelką cenę pragną stać się rodzicami dzieci urodzonych przez zastępcze matki.
Umowy zawierane z kobietami zgadzającymi się spełniać przez dziewięć miesięcy rolę surogatek, zazwyczaj nie są wiążące prawnie. W krajach europejskich takie praktyki są najczęściej zabronione, więc potencjalni rodzice udają się w poszukiwaniu swojej szansy do krajów Trzeciego Świata. Film pokazuje m.in. perypetie duńskiego małżeństwa, które przez Internet znalazło Tiffany, Peruwiankę, która zaoferowała pomoc w urodzeniu im dziecka. Para pojechała do Ameryki Południowej, by poznać kandydatkę.
Zrobiła na nich dobre wrażenie, wzbudziła zaufanie, więc bez większego namysłu zapłacili jej 15 tysięcy dolarów za niestandardową usługę. Poród miał się odbyć w Danii, ale Tiffany wciąż znajdowała powody, by tam nie dotrzeć. Jakie były tego przyczyny, opowiada film. Widzowie poznają także Lyndę, która dwukrotnie rodziła dzieci dla bezdzietnej pary w Wielkiej Brytanii, gdzie zastępcze macierzyństwo jest dozwolone. Ale tamtejsze prawo stanowi także, że matka zastępcza może zmienić zdanie i zatrzymać dziecko...
[i]16.50 | tvp 2 | SOBOTA[/i]
[ramka][srodtytul]Do zobaczenia pod wieżą Eiffla[/srodtytul]
23.45, TVP Kultura, sobota
Holenderski lewicujący dokumentalista Joris Ivens w latach 1947 – 1949 kręcił w Bułgarii, Polsce i Czechosłowacji film o rodzącej się demokracji ludowej. W zdjęciach pomagała mu asystentka Marion Michelle, która kilkadziesiąt lat później przed kamerą mówi o tamtej pracy. Historia splata się z opowieścią o współczesnej Polsce, Czechach i Bułgarii.
[srodtytul]Mali złodzieje[/srodtytul]
0.25, TVP 2, poniedziałek
Opowieść o małych Romach zmuszanych do przestępstw. Brytyjska ekipa filmowa pokazuje ich działalność w Hiszpanii.
[srodtytul]Siedem ostatnich słów ks. Jerzego Popiełuszki[/srodtytul]
15.15, TVP 1, wtorek
Reportaż Agnieszki Korytkowskiej o Christophie Voise, kompozytorze utworu „Siedem ostatnich słów ks. Jerzego Popiełuszki”, którego prawykonanie odbyło się w 25. rocznicę śmierci kapłana.
[srodtytul]Nierozłączni[/srodtytul]
22.55, 3.55, TVP 2, wtorek
Dokument o najdłużej żyjących na świecie braciach syjamskich – 57-letnich Ronnie i Donnie Galyonów z Dallas.
[srodtytul]One zmienią świat[/srodtytul]
23.46, TVP Info, środa
Francuscy filmowcy o roli kobiet w polityce. Wśród bohaterek: Margot Wallström – szwedzka polityk, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Fadela Amara – francuska działaczka na rzecz kobiet, Salom Zourabichvili – była minister spraw zagranicznych Gruzji i Atilia Molokom – prokurator generalna z Botswany.[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA