fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Watt uruchamia nową fabrykę kolektorów

Rzeczpospolita
Rośnie konkurencja wśród producentów kolektorów słonecznych. Nowa fabryka w Sosnowcu da impuls do przeceny tych urządzeń
Za miesiąc ruszy produkcja kolektorów słonecznych w nowej fabryce firmy Watt w Sosnowcu. Zakład może rocznie produkować 300 tys. sztuk kolektorów – cztery razy więcej, niż wynoszą potrzeby polskiego rynku. – Na początku nie będziemy produkowali maksymalnych ilości. To jest potencjał fabryki, który możemy wykorzystywać odpowiednio do potrzeb – zaznacza Sebastian Musioł, specjalista ds. marketingu Watt.
Firma zainwestowała w budowę fabryki 59 mln zł. Dzięki nowemu zakładowi może zająć drugie – po austriackim producencie Greenotec – miejsce na rynku kolektorów słonecznych w Europie. Recesja spowodowała, że w tym roku na zachodzie Europy odnotowano kilkunastoprocentowy spadek sprzedaży urządzeń. Coraz więcej firm przenosi się na rynki wschodniej Europy. Ale ceny kolektorów słonecznych są dla Polaków często za wysokie.
– Otwarcie naszej nowej fabryki na pewno zmieni układ sił na rynku i ceny. Zwiększymy produkcję dziesięciokrotnie, a to oznacza, że spadną nam koszty. Ponadto oprócz kolektorów miedzianych zamierzamy wykorzystać również tańsze aluminium – dodaje Musioł.
[wyimek]2,5 tys. zł kosztuje średnio 1 mkw. kolektorów słonecznych[/wyimek]
Cena jednego metra kwadratowego montowanego kolektora słonecznego wynosiła w ostatnich latach średnio 3 tys. zł. Dla mniejszych urządzeń montowanych w domach jednorodzinnych koszt jest wyższy. W najbliższych miesiącach cena nawet dla indywidualnych mieszkańców może spaść do 2,5 tys. zł za mkw. To limit, do jakiego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznaje dofinansowanie kredytu na zakup kolektorów.
Zdaniem Jerzego Grabka z Junkersa w tym roku nie należy się spodziewać ani rewolucji cenowych, ani znaczącego wzrostu sprzedaży. – Spodziewamy się dużego oddziaływania preferencyjnych kredytów solarnych dopiero w przyszłym roku – mówi Grabek. Podobnie ocenia to raport EuroObservera.
Zdaniem Grabka do szybkiego rozwoju rynku kolektorów słonecznych wśród klientów indywidualnych i wspólnot mieszkaniowych doprowadzi powiązanie preferencyjnych kredytów z dofinansowaniem na poziomie gmin .
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA