fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

167 Aukcja Dzieł Sztuki w DESIE Unicum

materiały prasowe
Najwięcej emocji wśród zgromadzonych na jesiennej aukcji wzbudziła praca zdobiąca okładkę katalogu aukcyjnego – „Półakt” Wojciecha Weissa, który wylicytowano za 105 000 złotych (z wywoławczych 50 000 zł)
Ten wyjątkowo dekoracyjny obraz był reprodukowany w tomie VII opiniotwórczego miesięcznika „Sztuki Piękne” z 1931 roku wydawanego przez Instytut Sztuki. Podobne emocje wzbudził inny obraz tego autora – „Maki w wazonie”, obraz wylicytowano za 42 000 zł (z wywoławczych 22 000 zł).
Prace mistrza Jana Matejki należą do najbardziej poszukiwanych i jednocześnie najtrudniej dostępnych na aukcjach, zakup dużego obrazu jest niemal niemożliwy, dlatego nawet mniejsze prace artysty są licytowane bardzo chętnie. Rysunek „Archanioł Michał zwyciężający Szatana” po długiej licytacji osiągnął cenę 18 500 zł (z wywoławczych 8 000 zł).
Do najciekawszych typów portretów Stanisława Ignacego Witkiewicza należą te, które powstawały wyłącznie dla przyjaciół. Właśnie do tej grupy zaliczany jest "Portret mężczyzny (Artur Schroeder ?)", nabywca wylicytował pastel za 44 000 zł (cena wywoławcza 30 000 zł).
Nowego właściciela, po krótkiej walce znalazł również olejny szkic „Lady Makbet” Ludwika de Laveaux (cena wylicytowana 15 500 zł). Twórca ten zmarł bardzo młodo, a jego dobre prace rzadko pojawiają się w obrocie aukcyjnym. Każda praca pojawiająca się na aukcji wzbudza zainteresowanie licytujących.
Z kolei prace Rafała Malczewskiego, pojawiają się znacznie częściej i cieszą się rosnącym powodzeniem wśród kolekcjonerów, szczególnie od czasu monograficznej wystawy w Muzeum Narodowym. Podczas wczorajszej aukcji wylicytowano malowniczą akwarelę „W Zakopanem pada deszcz” za 13 500 zł.
Katalog aukcyjny dostępny jest w galeriach DESY Unicum oraz na stronie [link=http://www.desa.pl/pl/Aukcje/15110_167-aukcja-dziel-sztuki-14-pazdziernika-2010.html]www.desa.pl[/link].
[b]Kolejna aukcje w DESIE Unicum
28 października – 5 Aukcja Młodej Sztuki
18 listopada – XVII Aukcja Sztuki Współczesnej.[/b]
Wlastimil Hofman (1881 Praga - 1970 Szklarska Poręba), "ANIOŁ I STARZEC", 1923 R., olej/tektura, 68 x 98 cm
Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) (1885 Warszawa - 1939 Jeziory na Polesiu), "PORTRET MĘŻCZYZNY (ARTUR SCHROEDER ?)", 1929 R. pastel/papier, 65 x 49 cm
Henryk Hayden (1883 Warszawa - 1970 Paryż), PEJZAŻ, olej/płótno, 62 x 73 cm
Zygmunt Józef Menkes (1896 Lwów - 1986 Riverdale, USA), W PRACOWNI, olej/płótno, 66 x 51 cm
Leon Wyczółkowski (1852 Huta Miastkowska - 1936 Warszawa), ZBIÓR BURAKÓW NA UKRAINIE, pastel/papier, 52 x 76 cm (w świetle oprawy)
Zdzisław Cyankiewicz (Cyan) (1912 Czechowice - 1981 Paryż), KĄPIĄCE SIĘ, olej/płótno, naklejone na płytę, 92 x 73 cm
Eugeniusz Eibisch (1895 Lublin - 1987 Warszawa), RUDOWŁOSA - PORTRET AKTORKI ALEKSANDRY ŚLĄSKIEJ, olej/płótno, 86 x 66 cm
Julij Klewer (1850 Dorpat (obecnie Tartu w Estonii) - 1924 Petersburg), "ODWILŻ", 1887 R., olej/płótno, 33 x 40,4 cm
Piotr Michałowski (1800 Kraków - 1855 Krzyżtoporzyce k. Krakowa), POCZTYLION FRANCUSKI, akwarela, ołówek/papier, 29,5 x 22,5 cm (w świetle oprawy)
Źródło: Materiały Organizatora
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA