fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finansowanie

Spada marża i oprocentowanie kredytów hipotecznych

www.sxc.hu, shuttermon SW Shaun W
We wrześniu i na początku października banki kontynuowały trwający już od roku proces uatrakcyjniania ofert kredytów hipotecznych
We wrześniu i na początku października banki kontynuowały trwający już od roku proces uatrakcyjniania ofert kredytów hipotecznych. We wrześniu miesiącu przeciętna (mediana) marża kredytu na kwotę 300 tys. zł (wkład własny 25%) spadła o 0,1 p.p. i obecnie wynosi 1,79%.
- To oczywiście niewielki spadek. Należy jednak zaznaczyć, że dzięki takim nieznacznym zmianom przeciętna marża jest już o 1 p.p. niższa niż przed rokiem. W sierpniu i wrześniu 2009 r. przeciętna marża wynosiła bowiem 2,85%, co było szczytem fali wzrostowej jaka wystąpiła w wyniku kryzysu - tłumaczy Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander.
Wraz z marżą spadło również przeciętne oprocentowanie, które wynosi obecnie 5,63%. Najniższe oprocentowanie – 5,1% - podobnie jak przed miesiącem oferuje ING Bank Śląski. Niewiele wyższe odsetki naliczają Alior Bank i Eurobank – oprocentowanie w tych bankach wynosi 5,13%. Co ciekawe aż w dziewięciu bankach można uzyskać oprocentowanie poniżej 5,5%.
- Dla porównania jeszcze w lipcu takie warunki można było znaleźć zaledwie w dwóch bankach. Atrakcyjnych ofert wyraźnie więc przybywa - uważa Sadowski.
Niewiele zmieniło się natomiast w przypadku kredytów walutowych. Przeciętna marża kredytów w euro pozostaje na tym samym poziomie co przed miesiącem, czyli wynosi 2,65%. Podobnie jak w przypadku kredytów w złotych, utrzymuje się jednak tendencja spadkowa. W ciągu roku spadła o 0,85 p.p., a od szczytowej wartości z maja 2009 r. aż o 1,25 p.p. czyli bardziej niż w przypadku kredytów w złotych. Tymczasem w przypadku kredytów we frankach już ponad roku przeciętna marża wynosi ok. 3,8%.
- Podobnie wygląda sytuacja w zakresie zdolności kredytowej - poprawę obserwujemy przede wszystkim w przypadku kredytów w złotych i euro. Maksymalna kwota kredytu w złotych jaką obecnie może uzyskać 4-osobowa rodzina osiągająca dochód na poziomie 3500 zł miesięcznie wynosi 230 tys. zł. Jest to więc aż o 40 tys. zł więcej niż przed rokiem. Z drugiej jednak strony wciąż znacznie mniej niż 3 lata temu, gdy zdolność wynosiła ponad 300 tys. zł - zauważa analityk Expandera.
W przypadku kredytów w euro w ciągu roku maksymalna kwota kredytu wzrosła o 30 tys. zł, do poziomu 140,9 tys. zł. Także zdolność kredytów we frankach wzrosła w stosunku do wartości sprzed roku i oscyluje wokół 140 tys. zł.
Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA