fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rpkom

Alcatel-Lucent: femtocell to sposób na przeładowanie sieci

ROL
Operatorzy sieci mobilnych w obszarach zurbanizowanych, takich jak Warszawa, dziś muszą dostarczać przepływność ok. 3200 Mb/s w przeliczeniu na kilometr kwadratowy. Za pięć lat, by zaspokoić rosnący popyt na mobilny Internet na takim samym obszarze, potrzeba będzie prawie 105 mln Mb/s – podczas kongresu Netii "Biznes to rozmowy" wyliczał Luis Lucatero, wireless policy director we francuskim Alcatel-Lucent.
Prezentacja [b]Luisa Lucatero[/b] była w czasie czwartkowego drugiego kongresu Netii [link=http://www.biznestorozmowy.pl/][b]„Biznes to rozmowy”[/b][/link] była jedną z niewielu, w czasie której bezpośrednio zostały poruszone problemy branży telekomunikacyjnej.
Pozostałe wystąpienia i panele dyskusyjne skupiły się na nowoczesnych technologiach, innowacjach i usługach internetowych dla biznesu. O kierunkach zmian w Internecie mówił m.in. [b]Sir Tim Berners-Lee[/b], uznawany za wynalazcę systemu World Wide Web, najpopularniejszej usługi internetowej na świecie (fragmenty jego wystąpienia pod koniec tekstu)
[srodtytul]Zróżnicowanie sieci lekarstwem na jej przeładowanie[/srodtytul]
Prezentując prognozy gigantycznego wzrostu zapotrzebowania na broadband w obszarach zabudowanych w najbliższych pięciu latach Luis Lucatero z [b]Alcatel-Lucent[/b] utrzymywał, że sposobem rozwiązania tego problemu jest technologiczne zróżnicowanie sieci mobilnych.
- Ludzie spędzają około 90 proc. czasu pod dachem – w domu, w pracy, centrum handlowym. Większość klientów sieci mobilnych w każdej chwili znajduje się w pomieszczeniach. Uświadomienie sobie tego faktu stwarza zupełnie nowe możliwości – mówił Lucatero.
[obrazek=https://input.rp.pl/imageServer.html?id=563125]
Według Alcatela-Lucenta sieci mobilne w budynkach i zamkniętych przestrzeniach publicznych powinny być masowo odciążane femtokomórkami korzystającymi z łącz szerokopasmowych dostarczanych światłowodem. – Nie ma także żadnych przeciwwskazań, by femtokomórki, które odciążą infrastrukturę sieci mobilnych, nie wykorzystywały np. technologii LTE.
Przyszłość sieci mobilnych w dużej mierze zależy od zróżnicowanych technologicznie rozwiązań, femtokomórek czy sieci WLAN. Analogicznie, w przypadku konsumentów indywidualnych podobne możliwości stwarza technologia FTTH, doprowadzanie światłowodów bezpośrednio Elastyczne podejście do odciążania sieci mobilnych jest konieczne, by nadążyć za popytem użytkowników – twierdzi Luis Lucatero.
[srodtytul]Neutralność technologiczna zagrożona, ale zwyciężą otwarte standardy[/srodtytul]
O bardziej strategicznych i mniej technicznych zagadnieniach Internetu i kierunkach jego rozwoju mówił [b]Sir Tim Berners-Lee[/b], programista, któremu przypisywane jest stworzenie World Wide Web, najpopularniejszej dziś usługi sieciowej, praktycznie utożsamianej z Internetem. Odniósł się on m.in. do szeroko ostatnio dyskutowanych zagadnień związanych zagrożeniami dla neutralności technologicznej sieci.
- Firmy i dostawcy usług poddawani są ogromnej pokusie, by stwarzać zamknięte systemy usług. Przywiązanie klientów, usługobiorców do jednego, konkretnego systemu pozwala czerpać ogromne korzyści finansowe. Kiedy Internet zaczął się upowszechniać, wydawało się, że o jego rozwoju nie zadecydują otwarte standardy, ale zamknięty system, taki jak np. AOL, który zwycięży konkurencję i zdominuje rynek. Jednak ograniczony system nigdy nie może konkurować z otwartą przestrzenią. Żadna firma tworząca zamknięty ekosystem produktów czy usług, choćby nie wiem jak wielka, nie ma w sobie np. takiego potencjału innowacji jak wolny ekosystem poza nią, gdzie znajdują się najlepsi specjaliści, a także młodzi wynalazcy, którzy być może właśnie dziś, gdzieś w garażu w Indiach, pracują nad nowym pomysłem, który wywróci rynek sieciowy do góry nogami – komentował Sir Berners-Lee.
Źródło: rpkom.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA