fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Rosną obroty firm faktoringowych

Obrót fakturami rośnie
Rzeczpospolita
20 instytucji po trzech kwartałach skupiło faktury za ponad 45 mld zł. To blisko 30 proc. więcej niż rok temu
Rynek rozwija się szybciej, niż prognozowano na początku roku. Widać wyraźnie, że w stosunku do 2009 r. sprzedaż firm korzystających z faktoringu znacząco wzrosła – mówi Sebastian Grabek, dyrektor Departamentu Faktoringu w HSBC.
Według Mirosława Jakowieckiego, szefa Polskiego Związku Faktorów (PZF) oraz prezesa Pekao Faktoring, znaczny wzrost dynamiki rynku faktoringowego wynika z polepszającej się koniunktury w gospodarce. Zdaniem Grabka widać wyraźnie poprawę sytuacji firm w branżach, które tradycyjnie korzystają z faktoringu, głównie stalowej, handlu hurtowego, budownictwa i transportu. – Można też zaobserwować większą otwartość banków i firm faktoringowych na finansowanie firm, a co za tym idzie – większą konkurencję i niższe ceny – dodaje Grabek.
W przeciwieństwie do ubiegłego roku w 2010 r. równo rosną obroty zarówno wyspecjalizowanych firm faktoringowych, jak i banków. Z naszych wyliczeń wynika, że w przypadku tych pierwszych wyniosły przez pierwsze dziewięć miesięcy roku 27,5 mld zł, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 27 proc. Obroty siedmiu banków zwiększyły się zaś o 28 proc., do 17,7 mld zł. W danych dotyczących spółek uwzględniamy nie tylko firmy zrzeszone w PZF, ale także dwie notowane na giełdzie – Grupę Finansową Premium oraz AOW Faktoring.
Z szacunków „Rz” wynika, że w tym roku wartość wykupionych wierzytelności przekroczy 60 mld zł wobec ponad 50 mld zł w 2009 r. – O tym, że obroty rosną, świadczy choćby to, że planujemy w następnym miesiącu kolejną emisję obligacji, która będzie co najmniej dwukrotnie wyższa niż ostatnia. Pieniądze z emisji przeznaczamy właśnie na zwiększenie akcji faktoringowej – mówi Michał Kinkel, prezes AOW Faktoring. Ta firma niedawno wyemitowała obligacje na 5 mln zł.
Wszystkie instytucje zwiększyły obroty, z wyjątkiem Banku DnB Nord, SEB Commercial Finance oraz Kredyt Banku. Danych tym razem nie przekazał nam Deutsche Bank.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA