fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Pożegnanie z walutowymi kantorami w Rosji

Iwona Trusewicz
Od piątku nie działają kantory w Rosji. Wymiana walut jest możliwa tylko w bankach i ich oddziałach
Jeszcze 30 sierpnia działało w Rosji 129 kantorów. Od 1 października nie może już funkcjonować ani jeden. Kantory zlikwidował rosyjski bank centralny, uzasadniając decyzję bezpieczeństwem obywateli i likwidacją szarej strefy. Wojnę wypowiedział kantorom jeszcze w 2009 r.
– Punkty wymiany walut, które prowadzą tylko jeden rodzaj operacji finansowych, zostaną zamknięte. Mamy u nas organizacje finansowe, które proponują klientom szeroką gamę usług. Te, które stworzyły wielkie sieci kantorów, mają niskie marże i wysokie obroty; przeszkadzają żyć normalnym bankom. Z tą grupą będziemy walczyć – wyjaśniał mediom Michaił Suchow, szef departamentu licencjonowania Banku Rosji.
Od maja nie można więc było otwierać nowych kantorów, a istniejące miały pięć miesięcy na poszukanie banków, które je przygarną.
Kirił Triesamow, szef analityków jednego z największych rosyjskich banków – Banku Moskwy, w rozmowie z „Rz” przyznał, że likwidacja kantorów ma sens tylko w wypadku małych, ukrytych punktów, w których często dochodzi do oszukiwania klientów.
– Chodzi o to, by były to miejsca profesjonalnej i bezpiecznej obsługi. Nie myślę też, by zamknięcie części kantorów spowodowało zdrożenie tego rodzaju usług w bankach – mówi Triesamow.
„Kommiersant” przypomina, że kantory odegrały istotną rolę w urynkowieniu gospodarki. W latach 1995 – 1998 działało ich w Rosji 11,5 tysiąca, a w pierwszej połowie tego roku – 615.
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, [mail=i.trusewicz@rp.pl]i.trusewicz@rp.pl[/mail] [/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA