fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Meritum Bank dostanie pieniądze z EBOR

Joanna Krzyżanowska, wiceprezes Banku Meritum
Fotorzepa, Szymon Łaszewski
Meritum Bank otrzyma 34 mln euro z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i od tajemniczego inwestora
Pieniądze mają umożliwić Meritum dokończenie restrukturyzacji spółki, zwiększenie portfela kredytów dla mikro i małych przedsiębiorstw, których roczny obrót nie przekracza 4 mln zł oraz poprawę dochodowości. 14 mln euro — jak wynika z komunikatu EBOR — wyłoży instytucja z Londynu, a resztę nowy inwestor, który nie jest obecny w Europie Środkowo-Wschodniej. Ostateczne decyzje dotyczące podwyższenia kapitału Maritum zapadną 12 października.
Fundusz private equity Innova Capital (ma 95 proc. akcji Meritum) szuka inwestora dla banku od ponad roku. Nie udało mu się sfinalizować transakcji sprzedaży mniejszościowego lub kontrolnego pakietu akcji. Sławomir Lachowski, członek rady nadzorczej banku i były prezes BRE w maju tego roku zabiegał, żeby Meritum dofinansowały fundusze emerytalne i inwestycyjne. Przedstawił autorski projekt na rozwój banku. Nie udało mu się jednak pozyskać 110 mln zł kapitału. Meritum Bank jest jednym z najmniejszych na rynku. Na koniec zeszłego roku kapitał akcyjny banku był na poziomie 145 mln zł, a aktywa przekraczały 500 mln zł, co plasuje te instytucję w czwartej dziesiątce banków w Polsce.
Fundusz Innova Capital kupił bank przed kryzysem i miał wielkie plany jego rozwoju. Meritum miał skoncentrować się na kredytach konsumenckich oraz obsłudze małych i średnich firm. Kryzys popsuł szyki zarządowi i właścicielom. Trudno było pozyskać finansowanie na rynku międzybankowym, a strach o ryzyko kredytowe prawie wyeliminował pożyczki gotówkowe, które miały być jednym z głównym źródeł przychodów Meritum. Innova Capitał była zmuszona szukać inwestora, który by wsparł rozwój banku. Fundusz był zmuszony samodzielnie dokapitalizowywać Meritum. Wczoraj nie udało nam się skontaktować z Krzysztofem Kuligiem, partnerem w Innova Capital.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA