fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Nie wszystkie urzędy oszczędzają w kryzysie

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Dziś rząd ma przyjąć ostateczną wersję projektu budżetu na 2011 r., a do końca września musi on trafić do Sejmu
Wczoraj późnym wieczorem resort finansów opublikował ostateczną wersję projektu budżetu na 2011 rok. Deficyt ma wynieść 40,2 mld zł, przy dochodach na poziomie 273,3 mld zł i wydatkach sięgających 313,5 mld zł.
Podtrzymano wcześniejsze wyliczenia dotyczące wzrostu PKB o 3,5 proc. Średnioroczna inflacja ma sięgnąć 2,3 proc., a potrzeby pożyczkowe brutto 171,5 mld zł.
Przed przekroczeniem progu 55 proc. zadłużenia w relacji do PKB ustrzec nas ma wprowadzenie zmian w ustawach okołobudżetowych i zastosowanie reguły wydatkowej. Jak się jednak okazało, wzrost wydatków o poziom inflacji plus 1 pkt proc. nie dotyczy tzw. świętych krów.
W opublikowanym wczoraj planie wydatków założono, że budżety tych instytucji rosną o 4,8 proc. Są jednak wyjątki – np. Kancelaria Prezydenta będzie mogła wydać w 2011 r. o 14,7 proc. więcej niż w 2010 r., a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji aż o 30,8 proc. więcej (20,6 mln zł).
Mocno wzrośnie w przyszłym roku koszt obsługi zadłużenia zagranicznego – o 15,3 proc., do 8,8 mld zł. A i to – jak wyliczają ekonomiści – może się okazać niewystarczające. W tym roku założono bowiem 8,2 mld zł, a według wstępnych wyliczeń obsługa zadłużenia zagranicznego może kosztować ostatecznie 10 mld zł.
Resort finansów wyliczył też wzrost deficytu finansów publicznych. Według metodologii krajowej zwiększy się on do 89,3 mld zł w 2010 r. z 51,1 mld zł w 2009 r. – Minister nie dodał do tej kwoty 7,8 mld zł z Rezerwy Demograficznej, jaką przekazał do ZUS, pożyczki Zakładu - 5 mld zł oraz zadłużenia funduszu drogowego (ok. 10 mld zł) – wylicza Janusz Jankowiak, ekonomista Polskiej Rady Biznesu. – Moim zdaniem niedoszacowany jest też deficyt samorządów o ok. 5 mld zł, kolejne 3 mld zł należy dołożyć do deficytu środków unijnych. Tak więc deficyt może w rzeczywistości sięgnąć 120 mld zł, czyli 8,5 proc. PKB.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA