Sztuka

Moda Majów. Elita i dwór

Dzieci przebiorą się w kostiumy Majów, wykonają charakterystyczne ozdoby lub wystroją majowską piękność
Materiały Promocyjne
Jaki typ urody wzbudzał podziw przedstawicieli cywilizacji Majów na półwyspie Jukatan 400 lat przed przybyciem tu hiszpańskiego konkwistadora Corteza?
Jakie stroje nosili majowscy władcy i przedstawiciele elity, jaką biżuterią je ozdabiali? Estetykę i ideał piękna tej niezwykłej kultury poznamy dzięki najnowszej wystawie w Muzeum Archeologicznym.
– Po raz pierwszy w Polsce prezentujemy słynne figurki odkryte w centrum ceremonialnym i na cmentarzysku Majów na wyspie Jaina – wyjaśnia Katarzyna Barska, współautorka i kurator ekspozycji. – Wystawa zbiega się z 200. rocznicą odzyskania niepodległości przez Meksyk. Prezentowane tu gliniane podobizny przedstawiają ludzi w sposób niezwykle realistyczny, odwzorowując ich stroje, tkaniny, obuwie i biżuterię, a nawet ozdoby zębów, uszu i nosa, tatuaże, fryzury i nakrycia głowy.
Pozwoliło to na stworzenie kolekcji mody, a jej pokaz, wyświetlany w tle ekspozycji na szklanym ekranie, stworzy iluzję wyprawy do świata, w którym obowiązywała, i czasów, kiedy o upadku królestwa i śmierci jego władców decydował wynik meczu rozgrywanego kauczukową piłką. Jej imitację także zobaczymy wśród eksponatów. Przez cały czas trwania wystawie towarzyszyć będą pokazy filmów, koncerty, warsztaty archeologiczne i spotkania z podróżnikami badaczami Ameryki Środkowej. Autorzy wystawy znaleźli sposób, by kulturą Majów zainteresować także najmłodszych gości muzeum. – Zaprosimy ich do wspólnej zabawy, budowania piramid, nauki pisma i sposobu liczenia metodą Majów oraz udziału w konkursach z nagrodami – wylicza Katarzyna Barska. – Dzieci przebiorą się w kostiumy Majów, wykonają charakterystyczne ozdoby lub wystroją majowską piękność. Na najmłodszych czekają zabawy w piaskownicy i gigantyczne układanki. [i] Moda Majów. Elita i dwór – Jaina 600 – 900 n.e., Państwowe Muzeum Archeologiczne, Warszawa, ul. Długa 52 bilety: 8 i 4 zł, rezerwacje (zajęcia grupowe): tel. 22 831 15 37, wystawa czynna do 16.01.2011, pon. – czw.: godz. 9 – 16; sob.: godz. 9 – 16; niedz.: godz. 10 – 16[/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL