fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Buzek: Europa nie odejdzie od węgla

Zdaniem Jerzego Buzka Europa wcale nie zrezygnuje z węgla, bo wykłada na badania czystych technologii węglowych miliony euro
Fotorzepa, Tomasz Jodłowski TJ Tomasz Jodłowski
Przy użyciu nowoczesnych technologii Polska musi przebudować energetykę węglową
– Jestem zwolennikiem energetyki opartej na węglu, ale przy jednoczesnym obniżeniu emisji dwutlenku węgla – mówi Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Był on gościem zorganizowanej przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach dyskusji o ochronie klimatu i idącej za nią rewolucji technologicznej XXI w. Patronem medialnym konferencji była „Rz”.
– Musimy modernizować naszą energetykę węglową. Niezbędna jest jej przebudowa, by bloki miały sprawność 45 proc., a nie 32 – 34 proc. jak teraz – tłumaczył były premier.
Nie bez powodu debata odbyła się na Śląsku, w zagłębiu węgla kamiennego – surowca emitującego ogromne ilości CO2, a jednocześnie będącego podstawą polskiej energetyki
(z węgla kamiennego i brunatnego produkuje się w Polsce wciąż ponad 90 proc. energii elektrycznej). O taką dyskusję zabiegała m.in. śląska „S”.
Zdaniem Buzka Europa wcale nie odejdzie od węgla, bo wykłada na badania czystych technologii węglowych miliony euro. – UE dofinansuje badania nad CCS, czyli wychwytywaniem i magazynowaniem CO2, więc nie wydaje mi się, by odchodziła od węgla – powiedział Buzek. Jego zdaniem Polska ma szanse na dofinansowanie dwóch instalacji CCS, w Kędzierzynie (ZAK) i Bełchatowie (PGE).
W konferencji brali też udział ludzie związani z polskim górnictwem, m.in. Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Buzka, oraz przedstawiciele związków zawodowych, m.in. Dominik Kolorz, szef górniczej „S”.
Prof. Janusz Janeczek z Uniwersytetu Śląskiego przypomniał w Katowicach, że roczna emisja CO2 do atmosfery na skutek działalności człowieka to 29 mld ton tego gazu cieplarnianego, podczas gdy np. wulkany są źródłem emisji ok. 380 mln ton. Mimo że dla atmosfery to znikome ilości, to nawet niewielki wzrost stężenia gazów cieplarnianych powoduje wzrost temperatury powierzchni ziemi.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA