fbTrack

Kultura

Próżna znów ożyła

Klimat jak sprzed lat wnętrza zawdzięczają scenografkom Ewie Łanieckiej i Marcie Grudzińskiej
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
W pustych na co dzień lokalach są teraz restauracja, i galerie. Ulicę rozświetlają lampki, słychać gwar, pachnie słodkościami. Próżna znów ożyła za sprawą Festiwalu Kultury Żydowskiej.
W kamienicach pod numerami 7 i 9 można już oglądać prace artystów zaproszonych przez Krystynę Piotrowską do szóstej edycji Projektu Próżna.
To intymne opowieści o czasach, miejscach czy pochodzeniu – elementach, które miały wpływ na życie pojedynczych ludzi i ich rodzin. Po drugiej stronie ulicy, pod numerem 14, instalację fotograficzną „Zacisze” pokazuje Tadeusz Rolke. Na rogu pl. Grzybowskiego rozgościła się Próżna-Hoiz. Tu wiszą pejzaże Izraelki Diti Rav-Ner. Ale ten lokal to też restauracja, w której można spróbować żydowskich specjałów. Te miejsca zostały otwarte w niedzielę i będą istnieć do zakończenia festiwalu 5 września.
Warszawa Singera rozpoczęła się jednak w sobotę. Dzień został poświęcony Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata, odbyły się więc m.in. spotkanie z osobami ratującymi Żydów w czasie okupacji czy seans opowiadającego o nich filmu. Można było także porozmawiać z córką Ireny Sendlerowej. Wieczorem zaś zabrzmiała muzyka. Na scenie Teatru Żydowskiego można było zobaczyć „Skrzypka na dachu”. A na barce „Herbatnik” w Porcie Czerniakowskim nie tylko zagrało klezmerskie trio Adama Mazurka, ale były też warsztaty taneczne Michała Piróga i wokalne Teresy Wrońskiej. Wieczór współorganizowała fundacja Ja Wisła. Na co warto się wybrać dziś? O godz. 20 w teatrze zagrają znakomity klarnecista i saksofonista Giora Feidman oraz Gershwin Quartet. Wcześniej, o godz. 18.30, w Synagodze im. Nożyków zostanie zaprezentowana kolejna odsłona portalu Moja Żydowska Warszawa. Inne propozycje na [link=http://www.festiwalsingera.pl]www.festiwalsingera.pl[/link].
Źródło: Życie Warszawy

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL