fbTrack

Sylwetki

NWR: Nowej emisji akcji, ani obligacji nie będzie do 2015 r.

Marek Jelinek
Fotorzepa, Szymon Łaszewski
- Obserwujemy powrót koniunktury i poprawę sytuacji na rynku węgla - mówi Marek Jelinek, dyrektor finansowy i wykonawczy New World Resources
[b]Więcej o węglu w naszym specjalnym serwisie [link=http://www.rp.pl/wegiel]rp.pl/wegiel[/link][/b]
[b]„Rzeczpospolita”:[/b] Jak skomentuje pan wyniki spółki po pierwszym półroczu? Były lepsze od oczekiwań analityków. [b]Marek Jelinek:[/b] Rzeczywiście, odnotowaliśmy bowiem zwiększoną sprzedaż węgla i koksu (wzrost odpowiednio o 16 proc. i 107 proc. r/r – red.), wzrosły przychody i zysk. Dlatego też pojawiła się zapowiedź prognozowanej dywidendy.
[b]Czy już dziś mógłby pan powiedzieć, że to koniec kryzysu i ten rok będzie dla NWR lepszy niż 2009 r.?[/b] Obserwujemy powrót koniunktury i poprawę sytuacji rynkowej, choć jeszcze dość ostrożnie, ale mogę powiedzieć, że nie widzę podstaw, by ten trend sprzedażowy – przynajmniej na razie – miał się odwrócić. Dlatego ten rok na pewno będzie dla NWR zdecydowanie lepszy niż ubiegły. [b]W lipcu NWR poinformował o podwyżkach na trzeci kwartał cen węgla koksowego i koksu – baz do produkcji stali. Czy podobnych podwyżek można się spodziewać na czwarty kwartał? Część analityków mówi, że tak.[/b] Dziś jest chyba jeszcze zbyt wcześnie na takie deklaracje i oceny, bo rzeczywiście część analityków uważa, że ceny tych produktów jeszcze wzrosną, ale część twierdzi, że nie, a nawet, że nastąpi spadek. Dlatego nie chciałbym dziś spekulować na temat kroków, jakie w tej kwestii poczynimy. [b]Za każdym razem, gdy omawiamy kwartalne wyniki musi paść to hasło – a więc Dębieńsko. Co dzieje się z planami budowy nowego zakładu wydobywczego na miejscu nieczynnej kopalni? Zaplanowaliście na tę inwestycję blisko 400 mln euro. Kiedy rzeczywiście nabierze ona kształtów?[/b] W pierwszym półroczu tego roku na prace związane z Dębieńskiem wydaliśmy 300 tys. euro. W ciągu kolejnych 12 miesięcy będzie to już 25 mln euro na uszczegółowiony plan realizacji tego projektu. Musimy wyeliminować wszystkie ryzyka inwestycji, ale proszę wierzyć, ten projekt naprawdę posuwa się do przodu. [b]Ale drugi potencjalny projekt w Polsce, czyli wydobycie węgla z nieczynnego Morcinka przy współpracy z Jastrzębską Spółką Węglową chyba stoi w miejscu?[/b] Rzeczywiście, Morcinek nie jest tak zaawansowany. Od naszej ostatniej rozmowy nic się w tej sprawie nie zmieniło. [b] OKD, spółka zależna NWR, dostała koncesję dla kopalni Darkov w Czechach na wydobycie 20 mln ton węgla. Czy to wpłynie korzystnie na kolejne wyniki NWR?[/b] To raczej nie będzie miało wpływu, bo będzie to kontynuacja i utrzymanie wydobycia, a nie zwiększanie produkcji. [b]W czerwcu sfinalizowaliście sprzedaż NWR Energy czeskiemu oddziałowi Dalkii. Czy w najbliższym czasie NWR ma plan zbycia jakichś swoich spółek zależnych?[/b] Zbycie NWR Energy, spółki energetycznej, było zgodne z naszą strategią skupienia się na sektorze wydobywczym. I to właśnie zrobiliśmy sprzedając NWR Energy – to był ostatni krok w tym kierunku. [b]Czy NWR planuje jakąś nową emisję akcji lub kolejnych obligacji?[/b] Przeprowadziliśmy program emisji obligacji wart 500 mln euro, środki przeznaczone zostały na spłatę zadłużenia spółki. NWR nie ma więc żadnych istotnych zobowiązań do 2015 r. i do tego roku właśnie nie planujemy ani emisji akcji, ani emisji obligacji.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL