fbTrack

Katastrofa smoleńska

Katastrofa smoleńska. 11 tomów akt do tłumaczenia

Gen. Krzysztof Parulski
Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Wojskowi prokuratorzy relacjonują postęp prac śledztwa smoleńskiego i szykują się do udziału w przesłuchaniach rosyjskich świadków
Szef Naczelnej Prokuratury Wojskowej generał Krzysztof Parulski. powiedział, że akta, które przywiózł wczoraj z Moskwy (2168 kart zgrupowanych w 11 tomach)zawierają protokoły przesłuchań 50 świadków, w tym autora filmu zamieszczonego w internecie i samą kopię tego filmu, ekspertyzę sądowo-lekarską dotyczącą 107 fragmentów ciał ofiar i dane dotyczące ich identyfikacji, a także 25 protokołów oględzin miejsc zdarzenia do dokumentacją fotograficzną i szkicami.
- Otrzymaliśmy też 31 protokołów oględzin przedmiotów z miejsca katastrofy, które to oględziny były dokonywane w Smoleńsku, w obecności polskich protokołów, żandarmów wojskowych, funkcjonariuszy ABW i pracowników ambasady - powiedział. - Bliższych danych o otrzymanych dokumentach nie będziemy przekazywać. Zostaną one przekazane do tłumaczeń na język polski. Wtedy będziemy mieli orientację o zawartości - zapowiedział Parulski.
Szef prowadzącej śledztwo Wojskowej Prokuratury Okręgowej płk Ireneusz Szeląg ocenił, że materiał filmowy uzyskany w Moskwie jest dużo lepszej jakości niż ten dostępny w sieci. Jak powiedział, to nagranie znane w internecie pod hasłem "samolot płonie". W najbliższym czasie polscy prokuratorzy będą uczestniczyć w przesłuchaniach rosyjskich świadków dokonywanych przez rosyjskich prokuratorów - zapowiedział Parulski. Szeląg zapowiedział, że powołani przez prokuraturę biegli będą oceniać, jak nad lotniskiem Smoleńsk Siewiernyj narastała mgła. Umożliwia to nagranie filmowe z kamery umiejscowionej na dachu hotelu naprzeciw lotniska. [srodtytul]Przesłuchano 270 świadków[/srodtytul] W śledztwie prowadzonym przez polską prokuraturę, a dotyczącym katastrofy Tu-154, przesłuchano do 19 sierpnia ok. 270 świadków - powiedział w trakcie konferencji szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej Ireneusz Szeląg. - Materiał dowodowy zawiera się w 54 aktach jawnych i ośmiu tomach akt wydzielonych, które noszą różną klauzule niejawność - od najwyższej ściśle tajnej do zastrzeżone. Materiały te sukcesywnie udostępniane są uprawnionym stronom - podkreślał Szeląg. Polski prokurator wojskowy w Moskwie przesłuchał czterech świadków z tamtejszej ambasady RP. Pytania dotyczyły organizacji wizyty w Katyniu premiera Donalda Tuska 7 kwietnia i przygotowania wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 10 kwietnia. [srodtytul]Wrak samolotu będzie zabezpieczony[/srodtytul] - Rosjanie zaproponowali realistyczną propozycję zabezpieczenia wraku samolotu przez okrycie go brezentem i otoczenie miejsca trzymetrowym płotem. Zaakceptowaliśmy tę propozycję - oświadczył Parulski. Trwają też ustalenia, czy wyposażenie lotniska w Smoleńsku było takie samo 7 kwietnia - gdy przyleciał tam premier Donald Tusk, i 10 kwietnia - w czasie planowanej wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego - powiedział Szeląg. Ujawnił on, że analiza odbywa się m.in. na podstawie zdjęć satelitarnych. [srodtytul]Akt zgonu prezydenta obojętny dla śledztwa[/srodtytul] Ujawniony w prasie akt zgonu prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wystawiony przez rosyjskich lekarzy jest poza strefą zainteresowania prokuratury - ocenił Parulski. Dokument na pierwszej stronie opublikował "Nasz Dziennik". Infografika przedstawia zrzut z ekranu komputera datowany na 11 kwietnia, na którym w języku rosyjskim widnieją dane osobowe Lecha Kaczyńskiego i określenie przyczyny śmierci: "liczne obrażenia szkieletu kostnego i organów wewnętrznych". Parulski podkreślił, że akt zgonu to dokument natury administracyjnej. Z przepisów wynika, że to dokument dla rodziny. Dla śledztwa ma on charakter obojętny - o ile bezsporna jest sprawa śmierci danej osoby. Jeśli okoliczności śmierci są badane przez prokuratora, najważniejsze znaczenie ma dokument z sekcji zwłok. Polska prokuratura dysponuje protokołem z sekcji zwłok Lecha Kaczyńskiego; nie ma zaś protokołów z sekcji pozostałych ofiar katastrofy.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL