fbTrack

Telewizja

Pistolet do wynajęcia - wojna Rafała Gan-Ganowicza

PAT
Bohater filmu Piotra Zarębskiego miał 7 lat, gdy wybuchła II wojna światowa. Rafał Gan-Ganowicz stracił na niej oboje rodziców. Dorastał sam, żywiąc niechęć do ZSRR i powojennej polskiej władzy.
W końcu zaczął przeciw niej konspirować, kolportując antykomunistyczne ulotki. Gdy poczuł, że grunt pali mu się pod nogami, uciekł za granicę. Do Berlina Zachodniego przedostał się ukryty pod wagonem kolejowym. Oddał się w ręce Amerykanów i uzyskał status uchodźcy politycznego.
Od 1950 do 1958 roku pracował w wielonarodowych służbach wartowniczych w Niemczech i we Francji. Tam zdał maturę i odbył studia oficerskie organizowane przez NATO. Patent podporucznika odebrał z rąk generała Władysława Andersa. – Mao Tse Tung powiedział, że jak się chce słonia zabić, można to zrobić nawet szpilką, pod warunkiem, że się go odpowiednią liczbę razy ukłuje – mówi bohater filmu. Jego „słoniem” był Związek Radziecki. Żeby z nim walczyć, zaciągnął się do armii Konga walczącej z rebelią przygotowaną przez ZSRR. Dowodził jednym z batalionów. Dwa lata później z tych samych powodów walczył jako najemnik w Jemenie. Po powrocie do Francji pracował w Radiu Wolna Europa pod pseudonimem Jerzy Rawicz. Swoje wspomnienia spisał w wielokrotnie wydawanych „Kondotierach”. Rafał Gan-Ganowicz powrócił do Polski w 1997 roku, zmarł pięć lat później. Zdjęcia do filmu zrealizowane zostały we Francji, w Belgii, Niemczech i Polsce.
[i]22.50 | tvp 1 | PONIEDZIAŁEK[/i] [ramka][b] Wybrane z tygodnia[/b] [srodtytul]Pięć portretów pana Kazimierza[/srodtytul] [i]23.50, TVP Info, sobota[/i] Znany aktor Kazimierz Rudzki (1911 – 1976) także w roli pedagoga, konferansjera, społecznika i publicysty. Realizacja – Marian Kubera. [srodtytul]Partia, pieniądze, rock and roll: Królowie życia[/srodtytul] [i]16.05, TVP Polonia, niedziela[/i] Druga część cyklu ukazującego przez pryzmat polityki i zjawisk społeczno-obyczajowych najpopularniejszą muzykę lat 60. ubiegłego wieku. [srodtytul][link=http://empik.rp.pl/szukaj/produkt?author=Szpilman+W%C5%82adys%C5%82aw&start=1&catalogType=all&searchCategory=all]Władysław Szpilman[/link] 1911 – 2000 – własnymi słowami[/srodtytul] [i]19.15, TVP Kultura, środa[/i] Swoje wojenne przeżycia opisał w książce wspomnieniowej „Śmierć miasta”, która posłużyła [link=http://empik.rp.pl/szukaj/produkt?author=Pola%C5%84ski+Roman&start=1&catalogType=all&searchCategory=all]Romanowi Polańskiemu[/link] za kanwę scenariusza [link=http://empik.rp.pl/pianista-szpilman-wladyslaw,prod56380678,ksiazka-p]„Pianisty”[/link]. Historię jego losów wysłuchał z kamerą Marek A. Drążewski w 1997 roku, trzy lata przed śmiercią kompozytora. [srodtytul]Decydent George Bush[/srodtytul] [i]23.46, TVP Info, czwartek[/i] Amerykańscy filmowcy próbują podsumować ośmioletnią prezydenturę George’a Busha, kojarzoną dziś przede wszystkim z wojną w Iraku. [srodtytul]Herberta spojrzenie[/srodtytul] [i]17.15, TVP Kultura, czwartek[/i] Młodzi miłośnicy Zbigniewa Herberta podróżują po Włoszech śladami jego zbioru esejów [link=http://empik.rp.pl/barbarzynca-w-ogrodzie-herbert-zbigniew,334235,ksiazka-p]„Barbarzyńca w ogrodzie”[/link]. Realizacja Piotr Bukojemski. [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL